Kelt

Jde dobro a zlo škatulkovat, nebo záleží na kontextu?

Včera byl v televizi film Šepot, kdy skupina lidí unese malého chlapce za účelem výkupného, aby měli peníze. Onen chlapec není ale obyčejný, je to zlý duch, umí vstupovat do duší svých únosců, kteří se zabíjejí a on získává jeho duše. Matka, která ho adoptovala, vlastně organizovala jeho únos a dokonce dodala únoscům výkupné a vůdce bandy únosců, který přežije ,odevzdává výkupné Santa Klausovi. Zajímavý námět i myšlenka. Nezdá se Vám?

Nejlepší odpověď
gecco

Už starý vtípek pojednává o podobném…
„Skřivan musí vrznout, i když by měl zmznout.“
Skřivan to zkusil, zmrznul a spadl skoro mrtvý na zem.
Šla kolem kráva a upustila na něj kravinec. Jak byl ještě teplý, skřivan se probral k životu a už to vypadalo s ním dobře, takže opět zapěl.
Náhodou šla okolo kočka, uslyšela jej, vytáhla z kravince a sežrala.

  • ne každý, kdo tě hodí do sraček je tvůj nepřítel
  • vězíš-li po krk v lejně, nejpívej si
  • a ne každý, kdo tě ze sraček tahá, je tvůj přítel

Doplňuji:
Jen dodám – zlo ani dobro nejsou absolutní, ale relativní.
Jednak záleží na osobě, která je vnímá (co je pro jednodho dobro/zlo, pro druhého být nemusí).
A pak závisí na okolnostech (na ´druhé´ možnosti) – pokud člověk spadne v zimě do řeky, je zápal plic vlastně ´dobrem´, protože se taky mohl utopit.
😉

Další odpovědi
Drap

Ano, zajímávé

Reezo

Nic takového jako dobro nebo zlo neexistuje je jen dobro a zlo. Tyto dvě věci jsou uvnitř každého člověka. Je také důležité zmínit úhel pohledu, protože zrovna úhel pohledu je ta věc, která činí z věcí špatné nebo dobré. Stejně tak jako jiná národnost než česká má prostě jiný úhel pohledu na určité věci.

Například sebevražedný terorista si nemyslí, že koná špatnou věc.