annas

Jářku, všechno je v cajku?

Jak slovům rozumíte, z čeho vznikla. Znala jsem cajkové kalhoty …

Nejlepší odpověď
mosoj

Jářku se v končinách odkud pocházím moc nepoužívalo a tak jsem se významem tohoto slova nikdy nezabýval.

Nyní se mně vybavuje že jsem kdysi slýchával
oslovení „jářku holečku“ .....
a to už vůbec nevím jak přeložit.

Je to „v cajku“ míněno bylo je to v pořádku nebo také slovem „cajk“ se mínilo nářadí pomůcky k práci a pod. ( zřejmě zkrácenina od slova vercajk).

Další odpovědi
Terryle

No, jářku by mohlo bejt jednoduše „já řku“, tedy „já říkám, já tvrdím, podle mě“. Ne?

No a cajk by mě taky zajímal moc. Naše oblíbený slovo ze střední, dodnes se ho nemůžu zbavit… :o) Napadlo mě, jestli to není z němčiny, ale žádný konkrétní slovo mě nenapadá…

Valky

Jářku, je všechno v pořádku?
Jářku… no nevím jak to říct jinak, mám to slovo na jazyku… :D

vagra

Původ slova jářku – dá se skloňovat – já řku, ty řkeš, tedy „já říkám, ty říkáš“.

Význam rčení „Je to v cajku.“ uvádí Slovník české idiomatiky a frazeologie. Výrazy neslovesné, Praha 1994.
Bejt v cajku: (výsledek, stav činnosti, situace, vztahu mezi lidmi aj. v poměru k očekávání a normě, též finančně ve smyslu odměny) být správný a uspokojivý a vyhovovat tak; být v pořádku.
Etymologické slovníky uvádějí jednoznačný původ slova cajk z německého Zeug, a s významy: 1. druh tkaniny (štruks), 2. postroj na koně, 3. nářadí.
Máte pravdu.Cajkové kalhoty nosil už můj děda.
Za mých mladých let, se z cajku šily upnuté zvony-dole měly nohavice 40 a více cm…byly ideální do větru.:-)
Jo, taky jsme blbli…

Zdroj: Několik intern. zdrojů

dědapetr

Jářku, všechno je v cajku.
Hola, vše je v pořádku.
Můj děda cajk říkal takové mošně přes rameno a vercajk skráceně cajky bylo nářadí.Byl čalouník.