Adula.57

Jan Amos Komenský

Dobrý den,
řekli by jste že byl J.A.Komenský spisovatel? Vím že se všude na internetu píše že ano, ale teď ho probíráme ve škole a učitelka říká že není, protože nepsal beletrii a internetu neveří.

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží, jak definuješ význam slova „spisovatel“ – obecně je to člověk, který tvoří vlastní texty (autorskou literaturu) – a v tomto kontextu Komenský spisovatelem byl.
Ale beletrii skutečně nepsal – psal odborné knihy. A kromě toho by i ´textař´ – upravoval a psal písňové texty.

Další odpovědi
annas

Vy máte za úkol zjistit, kdo má pravdu?

Spisovatel je ten, kdo tvoří literární díla, OBYČEJNĚ. beletristická a dramatická a sám je jejich autorem. Spisovatel podle nejnovějšího Slovníku spisovné češtiny je tvůrce (autor) literárních děl. Literární = týkající se literatury. Literatura = soubor uměleckých a odborných slovesných děl;
Pojem spisovatel se již uvádí v širším slova smyslu.
http://www.nechy­bujte.cz/

Na stránce ÜJCAV se uvádí toto

Zanechal mimořádně rozsáhlé literární dílo obsahující (hlavně latinsky, ale i česky psané) spisy náboženské (teologické, katechetické, biblicky exegetické, sbírky kázání a duchovních písní apod.). Jako filozof byl zastáncem a propagátorem snah pansofických a irenistických. Nejvíce však proslul svými díly didaktickými a pedagogickými, jako reformátor školství a učebnic. Odtud pramenil i jeho zájem o češtinu jako jazyk mateřský a o teorii jazyka vůbec.

http://www.uj­c.cas.cz/lingvis­te/komensky-jan-amos.html

Takže opravdu záleží na tom, jak se na něho díváme. Je autorem literárních děl.

anonym

Vaše učitelka je nějaká novátorka,co?
Od mala jsem se ve škole učila, že :

Jan Amos Komenský, latinsky Iohannes Amos Comenius, německy Johann Amos Comenius (28. března 1592, jihovýchodní Morava – 15. listopadu 1670, Amsterdam) byl poslední biskup Jednoty bratrské a jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů.[1] Během svého života si získal renomé především jako pedagog, resp. teoretik pedagogiky a autor mnoha spisů z tohoto oboru.

Nikdy jsem neměla problém chápat člověka s tak rozsáhlou spisovatelskou tvorbou jako spisovatele.
Možná pro lidi jeho typu vytvoří někdo nějaké super anglické pojmenování, aby to bylo „in“, ale v podstatě se tím nic nezmění. V každé době se najdou šťourové ochotní hledat cokoliv, aby se nějakým způsobem odlišili. Většinou se jim to i povede. Blázince nemají problém s obsazením lůžek.

marci1

Jan Ámos Komenský byl také mimo jiné spisovatel. Byl také pedagog, teolog, filosof.
Seznam českých spisovatelů : http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_%C4%8Desk%C3%BDch_sp­isovatel%C5%AF

Liliana Steh

Beletrii sice nepsal ale je autorem mnoha pedagogický děl a to by té vaší „učitellce“ mělo stačit nemyslíš?