dust8

Jakými metodami se testuje ostrost nožů?

Stačí metoda držet papír A4 na výšku za prostředek jeho vrcholu a zvrchu těsně vedle prstů co to drží, aby se neohýbal sjíždět nožem pomalu dolů a pokud se papír začně řezat společně s pozicí ostří bez ohýbání, tak je správně naostřen?

Nějak takhle nebo existují jiné metody? Třeba i bez vlastnění nějakých dalších předmětů?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je to jedna ze zkoušek. Běžně v praxi však papír po ruce neni a ostří nože se na papíru dost tupí, tak ti co pracují s nožem a potřebují ho mít dobře nabroušený, to zkoušejí, zda holí chlupy na ruce.

Další odpovědi
Kepler

  1. Visící arch papíru nebo tisícikoruna by se měla dát svislým pomalým řezem rozdělit vejpůl a bez otřepů.
  2. Na nastavené ostří pustíš rajče a to by se mělo krásně rozdělit bez stříkanců.
  3. Opravdu ostrým nožem by mělo dát hladce oholit něco jako Kája Marx.

Edison

Nejspolehlivější metoda je MIKROSKOP. 😁 Ten ale většinou po ruce nenosím. Ale ze zkušenosti stačí pohled na ostří specifickým způsobem. pokud se podíváš přímo proti ostří a dopadá na něj světlo pod uršitým úhlem, tupá místa světlo odrážejí jako zrcadlo.

Doplnění: Ostrý nůž by neměl při určitém úhlu sklouznout po nehtu. Ale nevím ten úhel a jistě záleží i na úhlu břitu.

led

Vytrhnite si vlas a prerežte ho.Podľa sily, ktorú musíte použiť poznáte jeho ostrosť. Nehodí sa pre plešatých.

Dochy

Já zkouším buď na novinách (jsou měkčí než kancalářský papír), nebo na zralém rajčeti. Jen ostrý nůž rajče čistě a bez námahy nařeže na tenké plátky bez toho aby je rozmačkal. Zralá rajčata jsou bohužel k dispozici jen pár týdnů v roce…

A jinak mi stačí, když vidím že nůž dobře zvládá to k čemu jej zrovna potřebuji…