annas

Jakým způsobem se zkouší odolnost letadel proti střetu s ptáky?

Nejlepší odpověď
Dmitrij

Letadla se ostřelují vykuchanými ptáky z pneumatických děl, přitom na různé části trupu se používá různá váha „nábojů“ – zatímco na motory stačí 680 g, na skleněné části je potřeba minimálně 1–1.8 kg. Podle mezinárodních standartů je zakázáno prodávat letadla, která neprošla podobnými testy.

Další odpovědi
Bonifác

Testuje se to tak, že se do motoru hážou mrtvá kuřata a ten to musí rozchodit. Jinak letadlo jako celek se snad netestuje. Ještě se zkouší odolnost čelního skla proti nárazu, ale to už není tak drastický.

Terryle

Super otázka, dík, zase jsem se přiučila :) Že se i tohle testuje, to mě nenapadlo. Co se motorů týče, tak nějakejch 700 g není vůbec moc. Pak se vám splaší nějaká normální (tzn. vysoko přes kilo) husa jako onehdá nad New Yorkem… a dějou se věci.
Jinak pro zajímavost, v okolí letišť, kde je nebezpečí střetu největší (ptáci obvykle lítaj relativně při zemi, kde se letadla motají normálně jen po startu a při přistání), se srážkám s ptáky předchází plašením vycvičenými dravci. Na Ruzyni prý mají patnáct ptáků, kteří se na „ochránce letadel“ „učí“ rok.

Zdroj: http://m.metro­.cz/index.php?ac­tion=showArti­cle&articleId=1014