pusinka50

Jakým způsobem se zateplují panelové domy?

Neptám se na používaný materiál. Zajímá mě, zda se při zateplování paneláků vrtají díry do obvodových zdí nebo se jen použitý materiál přilepuje na zeď?

Jen pro vysvětlení: po letošním celoobvodovém zateplení paneláku mám v bytě větší zimu, než vloni Může to být nekvalitně odvedenou prací? Zateplení zřejmě prováděli Ukrajinci.

Nejlepší odpověď
gecco

Obvykle se na paneláky nepoužívají zatloukací kotvy (nevrtají se díry), ale používá se kotvení lepené.
„vetší zima“ – může mít několik příčin

  1. snížení dodávek tepla (třeba zkrácení intervalů vytápění)
  2. nižší teplota v sousedních bytech
  3. nekvalitní zateplení (projekt i provedení)

Zejména na možnost a) bych se informoval u majitele / správce domu.
___
To, jestli konkrétní práci dělali Ukrajinci, považuju za nepodstatné…
😉

Další odpovědi
dudu

Nejčastější příčiny tepelné nepohody dle mých zkušeností jsou v našem městě dvě a sice:

  • u dálkově vytápěných domů s vlastní regulační stanicí naši „dědkové-topiči“ soutěží, který ušetřil více měrných jednotek. Přitom je nezajímá, že kvůli nízké teplotě média nedochází ke správné tepelné konverzi a je mařen efekt termoregulačních ventilů na radiátorech,
  • vnitřní stěny domu nejsou tepelně izolovány, takže po zavedení poměrových měříčů tepla někteří „šetřílkové“ podchlazuljí svůj byt a tím nepatřičně ovlivňují i teplotu v místnostech svých sousedů.

Doplňuji:
Pardon: nikoliv konverze nýbrž konvekce.

cukrar

Pusinko, přečtete si několikrát odpověď kapitána, jiné ani nečtěte. Páč to je tolika nesmyslů…jak o (ne)vrtání, ojni a podobně.
Na zateplení paneláku musí být projekt, schválení od hasičů,
Kotlit se musí, nikoliv kvůli váze polyše a omítky, ale kvůli sání větru. Na přenesení váhy by stačil jen kolíček, nikoliv talířek hmoždinky. Přestože jsem odporce hmoždinek na rodinných barákách, tak na paneléku být musí.

Určitě nesouvisí kotvení a ukrajinci s teplotou v bytě, že máte chladněji.
To je to samé, jako když řeknete, že v kabátě ušitém jinde je Vám zima větší, nežli kdyby ho ušili sousedi.

Co se týká nekvalitní práce, to se může stát, ale laik to nepozná. Pokud ano, tak to viděl i investor a nepřebral dílo.

anonym

Mohou se jak vrtat díry přes polystyrén,tak jen desky lepit.
To záleží na rovnosti fasády.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=mptLEar1b3Y
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=BlcMTqZ1vUo
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LG8O5OwLE­jI

marci1

Jak odpovídají předešlí odpovídající, buď se používá zatloukací kotvení, nebo kotvení lepené. Velmi důležité je, jak je připevněno zateplení kolem oken. Pokud není provedeno opravdu bezvadně, okny do bytu fouká, v bytě je chladněji. 🙂

honza19hk

ano zateplovací systémy se kotví do zdi,pokud to neudělali tak je to špatně.lepidlo to neudží. ono se sice zdá že polystyren nebo orsil je lehký,jenže ono lepidlo a pak fasádní hmota je těžká.může dojít k odpadnutí celé části.
Jinak co se týče zimy,nemusí to být špatně odvedenou prací,zjisti si jestli topení topí ta jak má. Taky tam mohli udělat tepelný mosty. Nicméně pokud si myslíš že tam je zima tak jdi za správcem baráku.
Je uplně jedno kdo to dělal,práci po nich musel převzít hlavní stavbyvedoucí, ten to musí zapsat do stavebního deníku.Navíc zateplovačka na takto velké budově nelze udělat za jeden den a po každé směně se dělá kontrola.
Doplňuji:
panelák by neměl vyhořet po plášti.protože ačkoli EPS je hořlavý což mimojiné dokazuje několik testů HZS ČR tak kolem oken a jiných prostupů,scho­diš´t,vchodů atd.. se dává do určité plochy čedičová vata a ta je opravdu nehořlavá,při působením plamene max na povrchu zuhelnatí ale nehoří tudíž se požár nemůže šířit.

Agneta

Někdy se zateplují taky tak, že když vznikne v nějakém dolním bytě požár, tak pak vyhoří celý panelák, což by se jinak nestalo :DDD