Jan Přibyla

Jakým způsobem se určuje, zda-li je oxidační číslo centrálního atomu v komplexní sloučenině kladné, záporné nebo nula?

Například u vzorce [Fe3(CO3)2(SO4)2]F víme, že ox. číslo CO3 je „2-“ a SO4 „2-“… Ale jak určit zbylé Fe3 a F?

Odpovědi
aliendrone

[Fe3 + (CO3)2 + (SO4)2] + F = 0
3× + (2*(-2)) + (2*(-2) + (-1) = 0
x = 3
Oxidační číslo železa je 3, fluoru –1.
Fluor je nenažranec skoro jako aliendrone, ten se o elektrony nenechá připravit, naopak je dokonce schopný je vyrvat i z prvků VIIIA skupiny (vzácné plyny – např. se sloučí s xenonem na XeF4), které jsou jinak naprosto netečné ke slučování a netvoří dokonce ani dvojatomové molekuly. Tudíž mu bez obav zadej oxidační číslo –1, ale pro sichr si počkej na to, co vyplodí erotochlívák a ischemický stehnolog Kepler, přeci jen je to jeho parketa. :)

Kelt

Nevíme to, ale jsou takové dohody, konvence. Uhličitanová skupina je stejně jako síranová skupina záporně dvojmocná, fluoridy a ostatní halogeny jsou záporně jednomocné, tedy Fe vychází plus 3. JInak například Fe(CO)5 je pentakarbonyl železa, které je neutrální. A jsou také případy, kde je centrální atom defacto záporný, nebo má záporný náboj.