bolak

Jakým způsobem se mění výše splátek u hypotéky?

Odvozuje se to nějak od inflace? Když si teď v tomto okamžiku někdo vezme hypotéku se splátkou třeba 12.000, chápu to správně že ty splátky se budou časem zvyšovat? Že když si někdo půjčil v 90. letech kdy průměrnej plat byl 3.000 a půjčil si na 30 let, tak teď v době kdy je 10× vyšší asi nesplácí tisícovku měsíčně..

A co tedy určuje kdy a o kolik se splátka zvedne? A co zaručí, že jednou nebude platit takový splátky, aby mu při běžným platu přestaly stačit finance?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ve sjednaných úrocích už je předpokládaná výše inflace bankou zakalkulována. Platíš to co sis sjednal s bankou. Pokud se bude inflace zhoršovat, budeš mít horší úroky v dalším obdobím fixace. Ale jistina (dluh) se Ti nezvýší, ten se bude při řádném splácení stále snižovat.

Další odpovědi
ivzez

Nechápete to správně,
Splácí se to, co si lidé půjčili, nikoliv to, co si půjčili navýšené o inflaci.
Nebo si koupíte auto a každý rok budete prodejci doplácet inflaci?

Mc Merkurion

… dluh-jistina se nemění, mění se ale úrok/procento a to má právě vliv na výši splátky … tento úrok (po fixačním období je pohyblivý >>> nikdo neví, zda půjde nahoru, či dolů) se mění a má na něj vliv fůru věcí, třeba i inflace … a protože splátka úroků je součástí splátky, lze velmi zjednodušeně říci, že inflace má na výši splátky hypotéky vliv …

… splácíme to, co jsme si půjčili + úroky z toho (a ty už mohou být závislé na inflaci) …

bolak

ivzez, Dochy: já tomu pořád moc nerozumím, a k čemu jsou teda všechny ty kalkulačky, které mi ukazují že nejlevnější úrok je tady u té banky za tadyta procenta, když ta procenta ta banka může kdykoliv zvýšit?

Nebo kontrétní případ, dejme tomu že si vezmu hypotéku 3.000.000 na 30 let s úrokem 1,9% a měsíční splátkou 11.000Kč, co se stane až vyprší ta doba fixace? A jak poznám jestli je lepší si vzít co nejdelší fixaci a nebo co nejkratší?

Dochy

Ty nejlepší úroky se vztahují na dané období fixace. Nikdo Ti neřekne jistě jak dlouhá fixace je nejlepší (tedy neřekne Ti to předem, po boji už je přeci každý generál) – tady je riziko jak na straně Tvé tak na straně banky že skutečný vývoj půjde někam jinam než se čekalo. Ty máš jisté splátky řekněme na ty 3 roky (3 roky je asi nejpopulárnější období fixace).

Banka ti nemůže úroky kdykoli zvýšit. Jen po vypršení fixace. Ale ty se můžeš rozhodnout přejít s hypotékou k jiné bance, která bude mít v té době lepší podmínky. (budeš muset znovu použít tu kalkulačku aby sis ověřil jestli na nabídnuté podmínky přistoupit nebo jít jinam).

A ještě co se stane po vypršení doby fixace? Cca 2 měsíce předem by Ti banka měla poslat návrh podmínek pro další období. Ty můžeš přijmout a pak zpravidla nemusíš dělat vůbec nic (jen příp. upravit trvalé příkazy apod.) nebo můžeš požádat o změnu doby fixace (pokud bys měl pocit, že třeba nabízená 5letá by pro tebe byla výhodnější), můžeš se pokusit vyjednávat s bankou o lepší podmínky (tohle má šanci jen u některých bank a zpravidla pokud jde o větší úvěry) a nebo se můžeš poohlédnout u jiné banky. Pokud zvolíš jinou banku, musíš včas nastartovat akci „refinancování“ – tj. dohodnout se s novou bankou a včas dát výpověď stávající bance. Pak se v několika krocích změní zástavní právo na novou banku, nová banka pošle prachy staré bance, atd…