Jakým způsobem se hradí nové vchodové dveře z fondu oprav, když jsou byty 2+1 a 3+1? Měl by každý platit stejně?

Nejlepší odpověď
standa

Předpokládám, že se jedná o dům, který je ve společném vlastnictví všech majitelů jednotlivých bytů, nebo-li Společenství vlastníků jednotek (SVJ)

V takovém případě se postupuje ZPŮSOBEM, na kterém se SVJ shodlo (nebo teprve shodne).

Existují různé varianty jak rozpočítávat VÝDAJE na:

  • opravy/úpravy/re­konstrukce společných částí domu
  • osvětlení/vytá­pění/úklid apod. společných prostor v době
  • pojištění domu, bankovní poplatky, zpracování účetnictví, notářské poplatky apod.

Zákon ´nenařizuje´ jakým způsobem tyto výdaje rozpočítávat, takže je to jen na vás jak se DOHODNETE.

Z vlastní (více jak 10leté) zkušenosti s vedením malého SVJ (11 bytových jednotek) doporučuji JEDINÝ „způsob“ rozpočítávání, a to VLASTNICKÝ PODÍL.

Mohli bychom na tomto místě diskutovat o výhodách a nevýhodách rozpočítávání podle tohoto ´klíče´…, věřte, že v našem SVJ máme tyto diskuze zaplať pánbůh za sebou (a že tyto debaty byly mnohdy dost vyhrocené) a používáme pro VEŠKEROU ´ekonomickou´ činnost pouze dva klíče:

  1. vlastnický podíl
  2. odečet dílčích vodoměrů v jednotlivých bytech

ad a) tento klíč používáme na VŠECHNO, tj. i na stanovení podílu jakým přispívat do fondu oprav + samozřejmě na všechny vydání

ad b) tento klíč používáme na rozpočítání spotřeby vody

A FUNGUJE TO ! 🙂

Další odpovědi
hanulka11

nezáleží na velikosti bytu ,ale na počtu bytů v domě a náklady se rozdělí rovným dílem

anonym

Ti , co maji garsonieru , zaplati mene. Muzou ale chodit jen dovnitr do domu .. ven uz ne. To znamena : jednou dovnitr a uz nikdy ven ! Tak je to podle me spravedlive. -iv-

Hlada

Vchodové dveře hradíte z fondu oprav (což není správný název). Do tohoto fondu se prostředky vkládají podle podlahové plochy bytu. Podíl na investici je proto různý.

tom004

Podle mne,ano.Náklady,se podělí,počtem bytů.Jinak,by to asi byl pěkný zmatek.