bolak

Jakým způsobem roste strom?

Dorůstá odspoda, nebo se rozšiřuje rovnoměrně po celé délce a nebo zespod jen sílí a horní část se rozrůstá.

Kdybych na rok starý stromek (proutek) nekreslil doprostřed barvou 10 cm tlustý pruh po celém jeho obvodu, jak by ten pruh vypadal dejme tomu za 10 let a v jaké výšce by se nacházel?

Nejlepší odpověď
Drap

Strom roste odspodu nahoru a souřasně od středu do stran. Pěkně si to jde prohlédnout na porostu mladých smrků. Každý rok přibude jedno patro větví a na letokruzích vidíme přírůstek do stran

Další odpovědi
www

Strom, stejně jako každý živý organismus roste jak do výšky i šířky současně. Přednonst má ale u rostlin tzv. terminál, tj. vrcholový pupen. Jde do výšky a „síla“ kmene (stonku u bylin) se podřizuje jeho růstu tak, aby to strom (bylina) „udržela“ ten terminál a stačila zbytek rostliny vyživovat. S tím vším souvisí i kořenový systém, jeho velikost i vlastnosti.
Jsou to složité a přísně logické mechanizmy přírody.
Zdroj: dělení pletiv, studium

venkovan

Dělením buněk na vnějším okraji pletiv po celém obvodě stromu s tím, že každá buňka roste jinak.
Pruh okolo obvodu stromu namalovaný barvou za 10 let nebude vidět, protože oprší. Ale pokud tam něco zůstane, nebude souvislý.
Lepší je představa drátu okolo kmene, větve. Za deset let v lepším případě zaroste, v horším část dřeviny nad drátem zahyne- Je to doklad,že kmen nabývá po obvodu.