bolak

Jakým způsobem postupuje formátování disku přes příkaz „format c:“?

Je v tom zabudovanej nějakej inteligentní systém, jako že se začne mazat starejma souborama, který byly naposled editovaný třeba před deseti lety a postupně to bude pokračovat až k těm nejnovějším souborům, kdyby si třeba člověk ve chvíli kdy už to pushnul uvědomil, že tam ještě něco má, nějaký dokument který včera ukládal na céčko a zapomněl si ho zálohovat, tak aby stačilo vytáhnout PC ze zásuvky a byla jistota že tam ten soubor ještě bude?

Nejlepší odpověď
badisko

Uz jsi nekdy zkousel formatovat C; ve spustenem systemu ?…to snad ani nejde formatovat se da pouze pri instalaci windows …proc by nekdo forlatoval C: kvuli starym datum …kdyz kazdy normalni clovek ma data na partisine D;
Doplňuji:
Mimochodem to mi pripomelo tento vtip … Pustím si Nortona a koukám, vlevo disk C:, vpravo disk C:, ríkám si: "K**va, k cemu jsou mi dva disky C:? Tak jsem jeden zformátoval.

Ale co pridam jeste jeden …at ma admin take radost …

Výstava nejmodernější americké výpočetní techniky v Praze prodavač hrdě vysvětluje:
„Toto je nejmodernější model amerického počítače. Dokáže porozumět hovorové lidské řeci. Splní jakékoli přání, které vyslovíte.“
„Smím to vyzkoušet?“ ptá se Franta.
„Samozřejmě pane. Pojďte blíž a mluvte.“
"Formát cé, dvojtečka, enter.

Další odpovědi
Hamon

Takový disk bude označený jako nepoužitelný a bude nutné jej naformátovat.
Ad rozdělení disků, to je dnes už přežitek, protože v době cloudů (ač jsem jejich odpůrce) a NASů (jichž jsem přívrženec) unikátní data na počítač nepatří.

štamgast

To fakt nevím ale pokud v průběhu formátování vytrhneš PC ze zásuvky tak ho můžeš poškodit.
Doplňuji:
badisko: Já mám třeba data na discích F a G, D mám na programy a C na OS, už je to takto předurčené od výrobce jelikož disky jsou pojmenovány podle toho na co by se měly využívat a také D je z logiky věci největší.

suaeda

Za starých dřevěných časů – jo to byly časy MS-DOS 6,23 se po spustění systému z diskety napsal přkazově slavný a známý FORMAT C: a už se nám disk formátoval.
Dnes je to jiné. Rovnou se nám nabídne příkaz na formátování při reinstalaci systému od Win okna 95 a novější až po Win dlažba 8,1. Z OS jde samozřejmě běžně formátovat jiný disk než systémový (což je většinou C:), ale už se nemusíme zatěžovat příkazovou řádkou.

cochee

Dal jsem palec Hamonovi, ale kategoricky nesouhlasím s druhou jeho větou, vidím to přesně naopak.

bolak: Formátování disku není postupné mazání souborů, ale zcela nově vytvoření základní administrativní struktury na disku, detailní souborovou strukturou se formátování vůbec nezaobírá. Vše uvede do původního stavu a začíná fyzicky „od začátku disku,“ takže jakmile formátování začne, je v podstatě po datech (na začátku disku jsou veledůležité organizační struktury).

Pisatel

Podle tohoto článku ( https://www.pre­mocz.eu/jak-obnovit-smazane-soubory ) by teoreticky mohlo být možné ta data ještě obnovit. Pokud to chápu správně, tak formátováním nejsou dotčena data jako taková (dokud nejde k jejich přepsání), ale dojde primárně ke smazání metadat. Nicméně asi bude obnova dost náročný proces s nejistým výsledkem.

bolak

suaeda: ano, to je to na co jsem se ptal, klasický formátování, ale teď zpátky k otázce, jev tom teda nějakej systém a nebo není a bere to pod nůž to co mu první přijde od cesty (nebo jak by řekla popelka to co mu první cvrnkne do nosu)?

bolak

badisko: pokud vidím, tak jedinej koho tu napadlo formátovat céčko při spuštěném systému je tajdle badisko :)

a já si říkal že normálního člověka by tohle snad ani nenapadlo..

badisko

A jak jinak by jsi ho chtel tedy formatovat ?… jako pri instalaci ?… a pak natvrdo vypnout ?…no muzes ..:D hodne zdaru …

badisko

pokud se ti nahodou pretoci plotna budes jiste rad …:D ikdyz disk ma pro tento pripad pojieku ale ..vis jak…

badisko

hm…stamgast zajimave …az tak ze je mi to tak nejak putna …opravy si strc vis kam … cim vic partisin tim pomalejsi HDD …teckaaaa …
jadro pudla bylo v tom ze … na C nema mit data CEEEE je vyhrazeno pro system …kam si to narves potom je tvoje vec …