dust8

Jakým způsobem mozek řídí krkání, smrkání a prdy?

Doplňuji: Děkuji za odpovědi. :)

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se říct jak, ale prostřednictvím čeho,. Jde o obranné reflexy horních cest dýchacích ´t (nos – čich- rýma, smrkání) a reflexy, které souvisejí s přijímáním potravy a jejím trávením.

"Například v našich střevech sídlí rozsáhlá struktura nervů, která řídí jejich činnost. Dokonce hodně samostatně. Někteří odborníci o ní občas mluví jako o druhém mozku. Ale častěji jí říkají enterická nervová soustava (ENS).

K čemu je potřeba tak mohutný nervový systém? K tomu, abychom z potravin získali živiny. To je proces složitější, než si většina z nás umí představit. Ostatně fakt, že o něm dodnes nevíme zdaleka všechno, vypovídá o mnohém.

Mezi EMS bakteriemi či hormony a mozkem probíhá komunikace, ale není zcela jasná.

Alel je jasné, že i trávení závisí nejen na složení stravy, rychlosti jídla, osazen i tlustého střev bakteriemi atd., takže se dá říct, že mozek ovlivňuje i zvukové projevy trávení .

https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/clanek/dru­hy-mozek-mame-ho-ve-strevech-40249534

Smrkání souvisí s rýmou, která je projevem zánětu sliznice nosní. Je oslabený čich atd. Nos je oknem do mozku. Mozek, tedy prodloužená mícha – přebírá informace z nosu, tedy z vnějšího prostředí, ale takto může ovlivnit i jiné smysly – tzv. mozková deprivace.

Nos patří mezi horní cesty dýchací,. Centrum dýchání je v prodloužené míše.

Smrkání souvisí s rýmou. Jde o obranné dýchací reflexy.

https://www.web­md.com/brain/new­s/20171011/what-the-nose-knows-may-affect-your-brain-health

Další odpovědi
elkon

To neřídí mozek, ale fyziologické potřeby a pochody v těle.

Justin1

Smrkání do kapesníku děláme cíleně, to ostatní se děje spontánně a můžeme se jenom snažit to přibrzdit nebo urychlit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.