gecco

Jakým způsobem mohu omezit akustickou prostupnost betonu?

Potřebuju relativně levně postavit kobku, v níž bude občas, ale dlouhodobě, běžet generátor (trigenerace). Bohužel, nemůžu ji zabudovat pod terén.
Ale samozřejmě bych neměl rušit sousedy a i jám bych, pokud možno, o jeho běhu raději nevěděl (stačí „vír v nádrži“).

Doplňuji:
zzzzzz→ díky, ale

  • plata od vajec jsou vhodná jen rozbití zdroje hluku, jen na jeho odstínění (a nebo odstranění rezonance) – třeba v paneláku na odhlučnění zkušebny
  • ty desky z odkazu (cena je fakt nehezká) by mohly fungovat, jenže projektant mi radí, že téhož účinku dosáhnu zvýšením hmotnosti stavby (a to asi i levněji)

Odvětrávání – no právě, nesmím to postavit jako součást stavby (třeba integrované do podzemí – kde bych to i hmotnostně bez problémů ukryl), musí to být vedle a projektantovo řešení je sice hezké, leč finančně neblahé.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Jsou různé pěny, ale jsou docela drahé, novinkou je lisovaná PUR pěna pod názvem Newtherm. Pak jsou různe polystyreny to už je levnější je nutné je k sobě lepit pěnou, aby nebyl únik hluku mezi nimi. a nejlevnější varianta je plata od vajec:-))

Je i akustická vata a dokonce i akustický sadrokarton.

třeba toto, ale ta cena:-(( http://www.akus­ticka-pena.cz/zbozi-ceny/lisovane-akusticke-desky

Hlavně mysli i na nějaké větrání.
Doplňuji:
🙂 počkej si na Cukrara, ten je odborník:-) těch z tam mám jen 5:-)

Další odpovědi
honza19hk

finnačně nejméně nákladné je obložené zvenku polystyrenem na to pak fasádu.Nikdo nepozná co je uvnitř. Bouda ale musí mít sání a to podle výkonu generátoru. Zevnitř pak obložení platy od vajec v dostatečné vzdálenosti od horkého povrchu např výfuku či bloku motoru.
Problém nastane s chlazením motoru. Nevím jaký výkon má ten genrátor ale už od 60kVA musí mít už dostatečné chlazení tudíž větrák.
Bouda nemůže být hermeticky uzavřená, to by jsi zničil generátor.
Takhle těžko ale se radí , napiš výkon genrátoru ale pokud tam budeš ctít mít něco velkýho( viz třeba odkaz) náklady na odstínění budou velký.
Navíc čím větší generátor tím více to hulí a smrdí protože to bývají zpravidla 8mi až 16ti válce diesly. http://2i.cz/d46d6b41­92
To co je na fotce máme my, CAT 2000KW.

gecco

honza19hk → agregát bude skládaný, základem je Volvo Penta 80 kW, ale jak si s chlazením poradí ten projektant je na něm (profesionálně se kogenerací a trigenerací zabývá už pár let). Jediné, co zatím vím je, že kobka uzavřená bude a sání zvenku bude přímo nasazené na sání motoru, vzduchu uvnitř se týkat nebude. Samozřejmě sání i výfuk bude mít tlumiče a obé bude vyvedeno do komína, takže snad nebude hlukové zatížení nijak výrazné.

gecco

Tak dohodnuto, bohužel se neubráním navýšení hmotnosti, bude to bílá vana se stěnou zhruba 40 cm a s agregátem uloženým v silentblocích.