Beno

Jakým způsobem lze doma vyrobit el. energii?

Nejlepší odpověď
orwell

Nejspíš fotovoltaika, pokud nevlastníš nějakou malou hydroelektrárnu na potůčku protékajícím tvojí zahradou, nebo nechceš-li stavět u baráku tu potvoru na vítr. Jinak už pak jen upravený rotoped, šlapat a šlapat.

Další odpovědi
terry

Tak tak. pokud nemáš domeček se zahradou s protékajícím potokem o rozumném průtoku můžeš si postavit větrnou elektrárničku.
Ale věz, že ta sranda něco stojí.

aliendrone

Zjevní odpůrci GreenDealu se projevili! TAJÍ před tebou, že to jde i jinak! ;) :D :D

Zastánci šťasné, zelené budoucnosti ví dobře, že to jde nejen tak, jak popisují, ale i zcela ekologicky, bez uhlíkové stopy. No vážně, zkus si to sám! Musíš:

  1. koupit 1 citron
  2. koupit železný (ocelový) hřebík a měděný hřebík
  3. zapíchnout hřebíky do citronu
  4. vzít voltmetr a připojit ho k hřebíkům

To je celé! Naměříš cca 0,5V ss! A kdybys ocel nahradil zinkem, tak skoro celý 1V!
Tudíž stačí na povrchu Měsíce vybudovat dostatek citronových plantáží a budeme mít elektřinu z citrónů. Další výhoda je, že můžeš použít i jiné citrusy, třeba pomeranč. Ověř si mé tvrzení sám, není nic lehčího. Takhle (a podobnými způsoby) zachrání ekogreen myslitelé s gretény svět! :(

BTW – kdybys spojil 460 citronů do série, tak máš asi 230V, tedy síťové napětí! Sice ss, ale to už je maličkost. Kolik ještě potřebuješ důkazů, že „to jde“? :D :D :D

anonym

Solární panely

da ny

Soused měl ve zvýšeném přízemí panelákového bytu 2 solární panely. Pod oknem (S) a na balkoně (J).
Na střeše domku, žádný problém. Na Lipně jsem je viděla u bytových domů, na šikmých střechách. už v r. 1999 také.
Generátor, naftový nebo benzínový záložní zdroj elektřiny.
Ještě můžete třít ebonitovou tyč, liščím ohonem :)

Beno

Vyrábí se i ventilátory s Peltierovým článkem.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Peltier%C5%AF­v_%C4%8Dl%C3%A1nek

Beno

Výroba el. energie na horké trubce. Osobní zkušenosti s tím nemám.
https://www.o­sel.cz/12149-nositelny-termoelektricky-generator-vyrabi-elektrinu-na-horke-trubce.html

Dochy

Já to přímo nezkoušel, ale něco o tom vím, takže:
Jo funguje to.
Opravdu chceš z trubky s teplou vodou odebírat teplo? Většina lidí si přeje, pokud už si daj tu práci tu vodu v trubce ohřát, aby ohřátá zůstala. Jinak pořád platí termodynamické zákony, jako třeba že pokud chceš získat jinou energii (mechanickou, elektrickou) z tepla, pak musíš mít i studený konec, který budeš (jako režii této přeměny) zahřívat. A pak také že z rozdílu teplot, které máš k dispozici, lze spočítat maximální účinnost dané přeměny (Při 60°C na teplé a 20°C na studené straně to znamená max. účinnost cca 12% a zrovna peltierův článek jako takový je na tom oproti teoretickému ideálu dost mizerně – tak řekněme na 1/3)
Důsledek: Reálně za poměrně dost velkou cenu (v řádu stokorun) budeš schopen s tím peltiérem a nějakou LEDkou spáchat orientační světýlko.
Jo a bacha abys ty trubky neměl ohřívaný elktrickým kotlem – perpetuum mobile opravdu nefunguje, takže ač bys energii získal, samozřejmě sis ji zaplatil v rámci faktury za elektřinu a navíc bys trochu zhoršil parametry topné soustavy (snaha mít rozvody spíše izolované a radiátory zas maximálně účinné – samozřejmě v rámci pokoje, který chceš daným rozvodem vytápět je izolace zbytečná, ale třeba sklep obvykle vytápět nechceš)

Pokud jde o získání energie z tepla, pak se pro nízké teploty používá (resp. experimentuje se) spíše Stirlingův motor, který má lepší účinnost. A i pak se energie nebere jen tak z teplých trubek, ale používá se spíše v rámci kotle – např. plynový plamen ohřívá intenzivně teplý konec motoru, kde pak jsou teploty v řádech stovek °C, studený konec je ochlazován třeba právě chladnou vodou z topného okruhu, ohřátá pak jde do radiátorů v objektu – tohle je princip kogenerace – Když potřebuješ teplo, zapneš svou „elektrárnu“, elektřinu využiješ sám, nebo prodáš, odpadní teplo využiješ na vytápění.