dust8

Jakým zařízením či nástrojem se dříve zjišťovaly u větráků a pevných disků k PC jejich otáčky za minutu?

Odpovědi
dubraro

Otáčky u pevného disku se nezjišťují, ty jsou uvedeny v jeho technických údajích. Každý disk obsahuje řídící jednotku, která se mj. stará o stabilizaci otáček na jmenovité hodnotě, což bývá nejčastěji 5400, 7200, 10000 otáček za minutu.
U větráků se dříve nic nezjišťovalo, běžely stále naplno. Novější větráky mají vestavěný snímač rychlosti otáčení.