Pájo

Jakým „směrem“ byste se raději vydali, jaká volba by to byla?

Vím, že ptát se na peníze a víru… není společensky vhodné, ale souvisí to obé s naší existencí… takže to risknu a zeptám se.

Setkal jsem se na internetu s názorem, že
…„cirkev je důležitá. Určitě víc, než třeba odbory“…

A zde konečně má otázka:
co byste Vy osobně volili raději (kdyby situace byla takhle snadno daná):

  1. dobře fungující a prosperující církve, které Vás podpoří duševně za života a „jaksi hmotně a výsadně“ po smrti…(proti ostatním nevěřícím)

nebo

  1. dobře fungující odbory, každodenně vyvažující zájmy lidí a zaměstnavatelů, které Vás pomohou zajistit hmotně (budete-li dobře pracovat), i duševně – protože zajistí „lidské podmínky a bezpečnost práce“…leč po smrti vám nenabídnou nic?

Co vy na to?
Doplňuji:
Vy vnímáte odbory, jako něco špatného, potažmo nepotřebného?
To snad nemůžete ani myslet vážně.

Jak si vysvětlit, že existují silné odbory i v zemích od nás na západ?

(Doufám, že víte, co jsou to odbory a jaká je jejich úloha v demokraticky fungujícím státě?)

Nejlepší odpověď
anonym

Naštěstí ani jedno ani druhé. Odbory nepotřebuju, jsem sama sobě odborníkem a zaměstnávám sama sebe. Jsem agnostik, takže nepotřebuji ani jakoukoliv církev. Je to jedna pakáž. Když vidím jak si ta sebranka kolem odborů sama mastí kapsy
a kolik si vyplácí za své placené funkce, tak takové mzdy pro dělníky nikdy nevyhádaj…
Navíc když vidím jak se odboráři „zastávají“ dělníků jedné fabriky, která jde ke dnu, tak je to velmi odstrašující. Těm lidem snad opravdu nezbyde než se začít modlit :((

Další odpovědi
Funna

nějak nechápu, co atheistovi nabídne církev po smrti?…jako, že nepůjdu do pekla?…no to nepůjdu určitě, ale ani do nebe ne…víra je jen využívání lidí za živa…takže i když odborář nejsem a ani mne nijak odbory nezajímají…čistě z materialistického pohledu samozřejmě to druhé…

Orange

Ani jedno. Odbory jsou v naší zemi hrozný bordel. Proč se asi nechce zaměstnavatelům zaměstnávat? Protože zaměstnanci mají kupu nesmyslných výhod a otáčí se to proti nim. A církev? Mám vlastní hlavu a uvažuju racionálně, nemám potřebu se zařadit do stáda.

Drap

Úlohu církve , zvláště pro věřící, určitě nelze opomenout. Dobré, silní odbory však mohou v běžném životě pomoci všem. Jednoznačně odbory, i když je problematiocké srovnávat nesrovnatelné.

beer

Z těchto dvou možností mohu coby ateista vybrat jen ty odbory ))

anonym

Pájo, výborné je, že jsi z toho neudělal „anketu“.
Nevybrala bych si ani jednu z obou možností. K oběma mám připomínky:
Církve považuji za přežitek minulosti. Jsem věřící, ale ne v rámci škatulkování, který „Bůh“ je ten pravý, která církev si zaslouží své místo na slunci atd. Taková víra by mne neuspokojila za života, a pochybuji, že by mi něco dala po smrti.
Funkční odbory se v tomto případě zdají být lepším řešením. Kdyby opravdu fungovaly, tak by nebraly člověku jistotu nejen v produktivním věku, ale ani na penzi a pokud uvažuješ, že by mi něco daly i po duševní stránce, tak bych se nemusela obávat ani „věčného zatracení“ po smrti.
Člověk by přece měl mít správně v rovnováze materiální i duchovní stránky své osobnosti. Pokud je něco na úkor toho druhého, tak dochází k pokřivení (narušení) duševní (vnitřní) pohody. Jakékoliv vybočení je špatné. Špatná je také demagogie. Mám bytostný odpor ke kolektivním pravdám, uvědomění a akcím.
Něco jako „davová psychóza“ už v dějinách lidstva nadělalo hodně paseky.
Funkční odbory i pravá víra mají vycházet z potřeb každého jedince a nikdy nemají být nasměrovány proti němu. Každý jedinec naopak má za povinnost respektovat ostatní a dodržovat určitá pravidla.
Nevím, zda a co mne čeká po smrti. Beru svůj život jako dar. Má volba tedy je „pro život“ a směr? Ten, který je v souladu s mým přesvědčením.

mosoj

Pájo, ať mně někdo sdělí jak mně církerv pomůže . Mám mnoho kamarádů kteří mně duševně podpoří lépe než nějaký farář v kostele. Navíc nejsou fanatici.
Odbory, kdo je nepotřebuje pak je asi dobře že sklízí plody současného kapitalismu.

dudu

Pájo podle mého názoru se snažíš stavět proti sobě nesouměřitelné, pokud ovšem slovo církev nenahradíme pojmem víra, neboť odbory zde na Zemi stejně jako církem představují pouhou solidaritu k prosazení svých zájmů, často za každou cenu.
Víra v tom pravém slova smyslu naopak představuje určitý směr a většinou nelze ihned určit za jakou ideou se vydala. Bohužel občas směrem, který je zcestný a nebezpečný pro okolí.
Řada indícií svědčí o tom, že nyní u nás odbory i církem mají stejný cíl, který jakoby spočíval v maximalizaci svých zisků a hmotných statků. Odbory, řekl bych máme přečtené, ale co mají za lubem pozemští boží služebníci je zatím velkou neznámou?!

jirkajirka

Já když umřu tak do nebe se nedostanu a v pekle se mne budou bát. Tak že ani tam. Tak nevím.Doufám že po smrti už nic neexistuje.

odpomass

Odbory? Od nich ruce pryč… Takže volba je jasná…
Doplňuji:
Věřím, že prvotní účel odborů byl (může být) smysluplný a občas i prospěšný. Nicméně velmi často se do jejich vedení dostanou populistická individua jako pan J.Zavadil, která rádi kritizují bohatší vrstvu a sami mezi ní vlastně patří. Odbory tím ztrácí svojí důvěryhodnost a svůj účel. Odbory vnímám jako vcelku zbytečné uskupení, z vlastní zkušenosti…
http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/Odborari-za-vodou-Zavadil-bere-sedmdesat-tisic-Dusek-ma-elektrarnu-231869

Pájo

Orange
z neexistujících odborů se dobré neudělají.
Z těch bordeldělajících, leč existujících, stále ty lepší mohou (postupem času) být.

Proč se asi nechce zaměstnavatelům zaměstnávat?
To nevím…
Taky nevím, proč by měli z práce svých zaměstnanců neomezeně profitovat jen zaměstnavatelé .
Jde také o to, co považujete za tu kupu nesmyslných výhod… myslíte tím třeba:

  • zvyšování bezpečnosti práce?
  • opatření vedoucí k zajištění kvalitnějšího pracovního prostředí (odhlučnění, ventilace, osvětlení…)?
  • příplatky za práci o víkendech a noční?
  • zákonnou přestávku na jídlo?
  • platnou pracovní smlouvu?
  • profesní školení?

ano, to vše (a další základní) by lidé ke své práci rádi měli…

Funna

jen pořád nechápu, jak někteří uvádění argumenty proti odborům…jaké mají zaměstnanci proti OSVČ ty šílené výhody?…fakt by mne zajímaly…

Pájo

mosoji, já vidím „spásu“ v těch odborech…

Ono i teď je stále „více moderní, být věřící“ (nepotřebujete k tomu totiž žádné argumenty) … než být v odborech a nenechávat tak vše jen „v božích rukou“ (zaměstnavatelů)