leporela22

jakým přístrojem pájej na základní desku procesor ?

kdyt tam je strašně málo místa takže to musí dělat stroje a dají se ještě odpájet?

Nejlepší odpověď
anonym

Pro pájení desek se dneska ponejvíce používá pájení přetavením – na desku nanese pájecí pasta (směs pájky a tavidel), pak se osadí součástky a pak je tento celek zahřát na teplotu tání pájky (zahřívání i následné chladnutí je postupné, aby nedošlo k popraskání jednotlivých materiálů).
Dříve se používalo pájení vlnou, ale to není vhodné pro SMD.
___
Samozřejmě, že to dělají „stroje“ – jsou přesnější a rychlejší, než člověk.
___
A – ano, mikropájkou lze i SMD i třeba ´nožičky´ procesoru odpájet a součástku vyměnit – ale je to ´drbačka´ – na nějaké vyřazené desce si to zkus.

Další odpovědi
mosoj

Dnes pájí strojově cínovou vlnou.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1je­n%C3%AD_vlnou
Doplňuji:
Mikroprocesor není vyráběn technikou SMD ! ( alespoň nebyl).
Dotaz byl na mikroprocesor.

Dochy

Pokud má procesor vývody BGA nebo něco podobného (jak je nyní u spousty IO obvyklé – pokud tedy nejsou v paticích) tak to mikropájkou neodpájíte. V poloamatérských podmínkách se dá použít horkovzdušná pistole. Opravdu dobrej technik to zvládne i bez poškození. Většinou. Stejně tak mnoho IO pro SMD montáž má nožičky tak blízko u sebe, že s mikropájkou, odsávačkou a podobnými instrumenty drženými v ruce není šance. Opět horkovzdušná pistole a pro pájení pasta a horkovzdušná pistole…

krftwrk

Kupodivu pajkou

Quimby

Ještě bych doplnil jen to, že klasický procesor do stolního PC se nepájí, ten už má předem připravené konektory.

mzm

Pájí se jak píše mowla.
Teoreticky se dá odpájet i BGA součástka horkým vzduchem. http://www.gme­.cz/kombinova­na-horkovzdusna-pajeci-stanice-proskit-ss-989b-p730-564 Prakticky to bude chtít trochu vyzkoušet, aby se neodpájelo i všechno okolo – nějaké chlazení zbytku. Pokud bys chtěl procesor vyměnit, je lepší pak místo procesoru napájet patici.

mosoj

Tak kdo a co vytrhává z kontextu ?

mosoj

K odpájení potřebuješ nejen regulovatelnou páječku ( aby jsi cín nepřepálil) ale i odsávačku cínu. Potom je to bez problémů.