jjj123456789

Jakým jazykem mluvil Ježíš?

Nejlepší odpověď
annas

Stejný dotaz na stránce Víra.cz – " Ježíš – jaký byl jeho mateřský jazyk?"

Dominik Opatrý odpovídá:

Ježíšovým mateřským jazykem byla opravdu, aramejština coby jazyk tehdy používaný původním obyvatelstvem na území Izraele – na tom se většina historiků shodne.

Řečtina byla ale mezinárodním jazykem, který se používal (dnešními pojmy) ve státní správě, v armádě a v obchodu. Proto je pravděpodobné, že Ježíš uměl do jisté míry i řecky – touto řečí ostatně asi musel hovořit se syrofénickou ženou (Mk 7,24–30) nebo s Pilátem."

http://www.vi­ra.cz/otazky/Je­zis-jaky-byl-jeho-matersky-jazyk.html
Doplňuji:
U citace chybí první uvozovky – "Ježíšovým …

více diskuse

Další odpovědi
gecco

Velmi pravděpodobně aramejsky, těžko odhadnout, zda uměl i jiné jazyky (nářečí) – a zeptat se jej nemůžeme…
Tedy můžeme – ale asi neodpoví…
😉

zjentek

typická otázka pro vašeho místního faráře ..navíc bude vděčný za tvůj zájem