Avatar uživatele
Gestas

Jaký závěr vyplývá z tohoto sylogismu, složeného ze dvou výroků pana presidenta?

Premisa 1: Jen idiot nemění své názory
Premisa 2: Já (Miloš Zeman) jsem člověk, který nemění své názory.

Jaký z toho vyplývá závěr?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2318 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

U sylogismu je třeba mít tři výroky – dvě premisy a jeden závěr.

Nebo u hypotetického sylogismu by muselo být formulované jinak.
.

Jestliže někdo nemění názor, je idiot; Idiot je ten, kdo nemění názor.

Jde o tvrzení, v němž Zeman potvrzuje slova, který údajně řekl Churchill, ale nevím, v jakém kontextu.

Např. se tyto výroky uvádějí takto:
Jen idiot nemění své názory. Já své názory neměním.

Co z toho plyne?

  1. řečník je idiot
  2. řečník mění své názory
  3. kdo mění své názory, nemůže být idiot
  4. žádná z uvedených možností

--
Snad jsem se do toho nezamotala. Mám někde uschované přílady na výrokovou logiku, ale už je to dávno …

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Z tohoto „sylogismu“ nevyplývá žádný závěr a ani nemůže, jelikož NEJDE o sylogismus.

Jinak mi z napsaných výroků vyplývá, že Zeman je POLITIK, popřípadě příbuzný Pinocchia atd.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Když dáš dohromady dva výroky, které řekl jeden člověk v určitém časovém rozpětí, které je delší než pár minut, tak je nemůžeš dávat dohromady. Každý byl řečený v jiné souvislosti. Vytahovat věci z kontextu nic neřeší. Když se manželka doví o tvé nevěře a řekne ti: Vím všechno!, tak se jí určitě nebudeš ptát na podrobnosti ze života Ludvíka XIII. ?!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Tak tuhle logiku se ti tady budou bát vysvětlit, to je o držku!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Vím co by jsi chtěl slyšet. Je to celkem logické.
Ale zkus si přečíst „Jak jsem se mýlil v politice“ od jmenovaného v závorce.
Nikdo není neomylný a občas i řekne něco, co si může, navenek, odporovat.
A zejména u politiků.
A závěry nemusí být také vždycky jednoznačné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Hezkej úlovek (pokud to je skutečně úlovek). Chtělo by to zdroj (kdy, kde konkrétní výrok pronesl).

Nicméně pořád jde jen o perličku. Když nějaké veřejně tak dlouho činné osobě projdeš všechny její proslovy, pravděpodobně tam něco podobného najdeš. Mno… člověk alespoň trochu uvážlivější nejspíš nebude tak lehkovážně používat podobně kategorické výroky

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Hledala jsem na netu. Je toho plný net, ale je pravda, že výrok zřejmě nepronesl současně. Možná někdy dřív. Nevím, nestudovala jsem dopodrobna.

https://www.go­ogle.cz/search?q=Jen+i­diot+nem%C4%9B­n%C3%AD+sv%C3%A9+n%C3%A1­zory&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=crUVWtPqLa­qE8QeM-ZjwBw

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Hledala jsem na netu. Je toho plný net, ale je pravda, že výrok zřejmě nepronesl současně. Možná někdy dřív. Nevím, nestudovala jsem dopodrobna.

https://www.go­ogle.cz/search?q=Jen+i­diot+nem%C4%9B­n%C3%AD+sv%C3%A9+n%C3%A1­zory&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=crUVWtPqLa­qE8QeM-ZjwBw

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek