teufl

Jaký zastáváte názor na pití nezletilých?

Tady, na jiných stránkách, vlastně skoro všude čtu, že všichni nabádají lidi na to, aby nepili před 18-ti. Dost často to i vyznívá jako: „Ty seš blbej, že chceš pít před osmnáctkou, to ze sebe chceš dělat machra, jako, že piješ, prostě to nemůžeš ty dva roky vydržet? …“ – prostě, že všichni zastávají názor – před osmnácti ani lok alkoholu. Zkrátka vážně dost nekompromisně.

Ale naopak co se týče mých rodičů, rodičů mých kamarádů a známých, neznám někoho, kdo by byl takhle přísnej (normálně jsme vždycky se sestrou řekli, že jdeme do hospody …)

Takže:

  • ; jsem striktně proti pití nezletilých, …
  • ; no, tak se nezletilí někdy napijou, stejně už jsou skoro dospělí, …

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
ivzez

-

Doplňuji:
Alkohol ničí mozek, játra a další vnitřní orgány.

V období vývoje může dojít k těžším poškozením
než u dospělého člověka.

V období dospívání (nedejbože v dětství)
vzniká závislost (nejen) na alkoholu mnohem trychleji.

Další odpovědi
quentos

+

„pití nezletilých“? Nevím, nezletilého jsem nikdy nepil.
Ti „všichni“, o nichž mluvíte, jsou kdo? Osobně bych lidi, kteří se před dovršením 18 let nenapili, moh spočítat na prstech.
Absurdní je, že od 15 mohou souložit, což může mít následky daleko fatálnější.

gecco

-

Jsem striktně proti pití nezletilých…!!!*)
😉
Má to dva aspekty

  1. alkohol ´ničí´ mozek – a ten je ve vývinu mnohem háklivější, než ´posléze´
  2. pubescenti mají dost co dělat ´sami se sebou´, není potřeba jejich ´rozháranost´ dopovat

___
…„Ty seš blbej, že chceš pít před osmnáctkou, to ze sebe chceš dělat machra“… – jo, „machra“ ze sebe člověk může – naprosto bez problému, dělat i bez alkoholu.
…„to nemůžeš ty dva roky vydržet“… – proč „dva roky“?? – alkohol není k životu potřeba. Nebo je??
😉
___
Jó, kdybych si tohle uvědomil, když jsem byl mladší…
😁
___
*) Je mi u ´dvou půlek´, jestli někde mladý chlastaj – je to jejich život a jejich rozhodnutí.
Každopádně nejde o žádné hrdinství, když si člověk dá panáka (decku, půllitr).

da ny

-

Doplňuji:
výňatek z textu: „… neznám někoho, kdo by byl takhle přísnej …“
Slůvko „přísnej“ by bylo vhodnější zaměnit za ROZUMNÝ a zodpovědný..... ;)

marci1

-

Chceš-li dlouho a v pohodě žíti, vystříhej se do 18 let píti ( alkoholu ) ! 🙂

Banán88

-

alkohol je svinstvo a je treba se s nim nejdriv naucit zachazet nez se zacne uzivat..

Questman

+

Je pokrytectví říkat, že mladiství nepijí pod 18.
Myslím, že tak 98% mladistvých alkohol minimálně ochutnalo.

Ovšem pozor! Rozhodně jsem spokojený s věkem 18 pro prodej alkoholu, sám vím, že je těžší si něco sehnat přes někoho – ti slušní se k tomu většinou neodváží a alkohol si dají jen párkrát do roka no a ti neslušní si alkohol seženou ať budou zákony jakékoli ;)
Zkrátka – současnou situaci ohledně pití nezletilých vidím kladně, zákony bych ani nezmírňoval ani nezpřísňoval :)

Doplňuji:
Jen takový menší postřeh -) proti pití alkoholu mladistvými jsou „striktně“ většinou ti, kteří buď byli opravdu takoví suchaři nebo outsideři, že za mládí opravdu alkohol nepili vůbec, nebo ti, kteří se tak v patnácti jednou zpili jako čuňata nějakou komsomolskou pálenkou za pár Kčs, načež přirozeně plivali střeva po koupelně a od těch časů prohlašují alkohol za metlu lidstva ;)

arygnoc

-

to je taká otázka, na ktorú inak odpovie 40ročný abstinent a 20ročný pijan.

ale budiž.

fakt je, že mládež pila, pije a bude piť (i do nemoty)
fakt je, že my sme boli rovnakí (nie všetci, ale ako generácia určite).

boli sme gerojmi, čo si dali do frňáku – seri*me na nejaký zákon, čo nám kto môže.
tí, pre ktorých sa alkohol stal závislosťou, preklínajú to „hrdinstvo“ celý život.
my, čo sme mali šťastie, len konšatujeme, že sme prišli o krásne tajomstvo poznávanie toho dobrého na alkohole – vône, chute, i účinkov, lebo sme ich spoznávali v chvate a utajení a so strachom.

takže neexistuje jednoznačné áno/nie.

áno:
nič proti decáku piva po obede.
nič proti rumu v koláčoch, zmrzline a pod.
nič proti decáku vína (ale iba decáku) na zábave.

nie:
viac ako „slza“ je cesta k návyku.
chodenie do hospody striktne NIE /a to platí i pre dospelých – čo to je za trávenie času, sedieť v hospode a nalievať sa?). proste decká do hospody nepatria.
no a konečne i medicínske dôvody – mladý organizmus rastie, alkohol rastu neprospieva.

no a okrem toho alkohol negatívne pôsobí i na budúce potomstvo, reprodukčnú činnosť (teda sex), o rozume ani nehovorím.

tých dôvodov PROTI sú stovky, tisíce, tých PRE (lepšie povedané „nie proti“) možno tak do desať.

alkohol je príjemný spoločník, ale zlý pán.

;-Q

Natt

+

PetrXY

+

Doplňuji:
Tedy pokud se týká nezletilých tak o 15-ti a výše, tak mě nevadí, když si někdo v tomto věku dá (PŘÍLEŽITOSTNĚ) nějaké to pivko, vínko či „panáka“ něčeho tvrdšího, nesmí se to ovšem přehánět. Myslím si, že tyto jmenované nápoje v malém množství uškodí méně, než ty u nás prodávané nealkoholické nápoje, které obsahují všechna možná umělá sladidla.

Luxx

-

chlast je zlo… pro zletilé i nezletilé…

marketa54321

+

Ono je jedno, jestli by pít měli, protože to škodí jejich zdraví apod. Důležité je, že pijí a pít budou… Po striktním zákazu se nezletilý do sebe uzavře a bude na protest pít ještě víc. Spíš je otázka, v jaké míře by to mělo být dovoleno.

lota

+

Asi bych rozlišovala nezletilé a děti. Pochopím, když se napijí sedmnáctiletí, nepochopím, když jsou opilé třináctileté děti. Jakkoli, v případě pití dětí bych byla přísnější, resp. dodržovala zákon: „Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“ http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-4-paragraf-204

Pablo12041

+

Jarosllav

-

Kiti

+

V zásadě nic proti nemám. Ale s rozumem, jedno pivo v 16 nikoho nezabije.
Ovšem když to vezmu ze zkušenosti, skoro každej pil před 18 ať už si tu skleničku dal „pod kontrolou“ na rodinné oslavě, v hospodě, nebo někde venku s kamarádama. A taky to nebylo vždycky jedno pivo.
Jestli to nechalo následky? To musí zhodnotit okolí, já ten pocit nemám.

novaklen

No, já osobně se na konzumaci alkoholu u nezletilých dívám spíš negativně. Sama mám děti a snažím se je od alkoholu držet co nejdál to jde. Navíc je pravda, že to, jestli dítě začne pít alkohol ještě před tím, než mu bude 18 nebo ne je také dost o výchově. Skvěle to mají popsané třeba tady v tomto článku: https://jsme.cz/de­ti-a-alkohol-jak-spravne-postupovat-pri-vychove

ivzez

@Questman:

Nikdo tu netvrdí, že nezletilí nepijí. Bohužel pijí.

Setkal jste se závislostí? S proplémy, jež
závislost vyvolává v osobním i pracovním životě?
Víte, jak obtížné je se závislosti zbavit?
A víte, že to každý nezvládne?
Pití mladistvých neodmítají jenom ti, jež zmiňujete …

@ Questman:
Překvapil jste mne …

  • ––––

Je velký rozdíl v ochutnání (příležitostném napití)
a pitím tak, jak je provozuje část žáků ZŠ …

Questman

@ ivzez

Setkal. Měli jsme v užším kruhu rodinném jednoho notorika.. měli.. takže asi tak ;)

podle mě není nic zlého na tom, když si třeba 15ti letý dá párkrát do roka pintu piva nebo se na narozeniny s přáteli opije, je dobře když se člověk jednou za čas takhle „uvolní“.
Nevím čím jsem vás překvapil, proti alkoholu jsem nikdy nic neměl.

Pokud jde o tu část žáků ZŠ, takových znám dost a dost a naprostá většina z nich nemá co zkazit.