Avatar uživatele
hapiky

Jaký je zásadní rozdíl mezi žít a existovat?

Upravil/a: annas

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Kepler před 2455 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Opět zde podobná otázka byla, vím, že jsem odpovídala, ale nebudu ji hledat.

Na existence se dá dívá různě. Beru z pohledu filozofie. Existence = bytí, to je to, co je, co existuje, co bude.

V tomto bytí, existenci jako celku určitého druhu – existence lidí, zívřat, přírody atd. člověk je, tedy žije od narození až po konec života. Jakým způsobem to je, záleží na něm. Je to filozofické jsoucno – ať se vyvíjí stále je to člověk.

Existuje v rámci lidi jako tvor společenský, ale sám ve svém žití zpravidla nemůže vytvořit to, co v rámci své existence.

Jsou to jistým způsobem synonyma, ale existence má širší význam než žit.

Žít znamená: být sám sebou, být vržen do světa, mít zodpovědnost atd. Je to individum.

Existovat pak jako člověk obecně v určité společnosti, na určitém místě, přejímá názory jako společnosti, a je spiolečností ovlivňován atd.

Jsoucno = žití x bytí = existence.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Existence je širší pojem, existují i věci neživé, ba i abstraktní pojmy. Žít znamená provádět látkovou výměnu s okolím, rozmnožovat se, být užitečný okolí, nebo i na*írat lidi. Pak je ještě jedna vyšší kategorie: žít a užívat si to.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Je to otázka pohledu. Já slovo žít vnímám ve smyslu
„žít plný život“, slovo existovat ve smyslu „být“.
Ten, kdo žije, si život „užívá“ včetně všech radostí, starostí i trápení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Méďa39

wikipedia -definice „život“ …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

Kepler: Nějak mě spíše připadá, že ten kdo žije, žije víceméně naplno než ten co jen existuje.

před 2455 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, používá se to i v této souvislosti, ale slovo existuje bych radši zaměnil za vegetuje.

před 2455 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Kepler: Ono slovo vegetovat může znamenat i růst. Tak si myslím, že ten co jen existuje je takovej ňouma, který se o nic nezajímá a vše je mu v podstatě jedno, tedy vůbec tzv.neroste.

před 2454 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek