Tonek

Jaký WiFi router do 2 500 Kč?

Dobrý den, jdu za vámi s dotazem, resp. pomocí výběru nového routeru.

V současné době funguji na Technicolor TC7200 od UPC, mám balíček Internet 100+ a signál si v obývacím pokoji (nízká bytovka, silné zdi) musím zesilovat TP-Linkem TL-WA850RE. Kvalita rozhodně není taková, jakou bych si představoval (např. YouTube na Smart TV se rozjede jen občas). Chtěl bych využít toho, že mám z TC7200 v kuchyni přes chodbu natažený LAN kabel až do obývacího pokoje, přepnout router TC7200 do bridge modu a hlavní signál vysílat z obývacího pokoje.

Moje požadavky nejsou přehnané. Chci stabilně pokrýt celý byt 3+1, abych neměl strach cokoliv pustit na chytré televizi a děti v pokoji mohli na notebooku normálně fungovat. Maximální cenová hranice okolo 2 500 Kč, nejvíce se dívám po TP-Linku nebo Asusu, ale nebráním se jiným značkám. Upřímně tomu rozumím koza petrželi, ale po vyfiltrování mi vycházejí např. tyto routery (TP-LINK Archer C60, ASUS RT-AC59U, TP-LINK Archer C7, ASUS RT-AC58U).

Děkuji moc za pomoc, tipy, rady! 🙂

Odpovědi
Edison

A jak jsi zjistil, že je problém s WiFi? Na byt jsou tyto WiFi routery běžně zcela vyhovující. I když… sám mám doma Asuse. Ale spíše kvůli funkcionalitám, které jakýkoli jiný router oproti tomu od UPC poskytuje.

Kazatel

Na takový provoz ti stačí jakákoli wifi za 500,–

anonym

V tvém případě to není o tom koupit jeden zbytečně předražený router (a 2500 je zbytečně přemrštěná cenovka) ale koupit dva velmi dobré, které budou stát 2000 dohromady a v bytě je umístit do dvou protilehlých míst k dokonalému pokrytí.

Tento model TENDA AC11 je naprostá špička – je to dvoupásmový router který umí 5GHz Wifi a (kombinovaná rychlost až 1200Mbps s pěti 6dBi anténami) a stojí jen $21 (tj. necelých 500kč – fakt to tedy nemusí být drahý když si umíš vybrat).

https://www.a­liexpress.com/who­lesale?traffic­Channel=main&d=y&Ca­tId=0&SearchTex­t=tenda+ac11<y­pe=wholesale&is­FreeShip=y&Sor­tType=default&pa­ge=1

Arne1

Nechápu tvé plácání o bridge modu a tak…
Pokud máš kabel přitažený doprostřed bytu (a na druhém konci do modemu / routeru od UPC) tak by byla blbost tam zapojovat další router. Stačí libovolný AP (acces point) za pár stovek. Funkce routeru zůstane u toho modemu od UPC, jinak to prostě nejde.

Tonek

@Edison: ten problém je dlouhotrvající, jen už mě přestalo bavit poslouchat, jak pořád nefunguje WiFi v obývacím pokoji, kde trávíme nejvíce času. V kuchyni, na chodbě, v koupelně je nám na nic. 🙂 Když teď sedím v obývacím pokoji, připojím se na TC7200, mám 1 dílek na WiFi u NTB a automaticky mě to přehazuje na repeater, který není příliš stabilní. I u babičky na vesnici je stabilnější WiFi než ve městě, kde platíme 3× tolik za připojení.

anonym

v tvém případě by docela pomohl BEAMFORMING, tvůj router ho zřejmě neumí. Velmi dobrou zkušenost mám s BEAMFORMING+ u TENDA AC18 routeru, to už skutečně umí divy, signál projde i třemi stěnami. Touto metodou je možné posílit signál v určitém směru od routeru a naopak jej oslabit ve směru kde není tolik potřeba. BEAMFORMING v základní variantě mají ale všechny jejich routery včetně toho doporučeného AC11 za 500Kč

anonym

Tak či onak bych se nebálo v tvém případě koupit spíše dva ty levnější a dát je do obou místností, propojit je mostem přes kabel a nastavit tak aby společně tvořili jednu SSID.

Edison

Ne, že by to nefungovalo… ale pořád mi to přijde jako drbání se pravou rukou za levym uchem… Umístit správně ten od UPC by mělo být to první, co bych realizoval.

Edison

Je to fak divné. Já svou WiFi vidím skoro po celym paneláku… Nojo… to je ale z toho asusu… 😁 Je ale fak divný, že by to od UPC ten bejvák nepokrylo.Spíš jestli by nebylo dobrý se podívat na konfiguraci AP toho routeru. Zerjména nastavení kanálu, výkonu, agresivity…