Paetur

Jaký význam mají šipky v rozboru věty?

Jaký význam mají šipky v syntaktickém rozboru věty? Například předmět a přísudek; odkud kam povede šipka a proč? Od předmětu k přísudku, protože jej rozvíjí?

Nejlepší odpověď
annas

Šipky se už nedělají. Jen rovné čáry.

Podívejte se do odkazu, kde máte graficky rozebranou větu. Můžete si rovněž zopakovat větné členy a jejich záviost.

http://www.ucir­na.cz/cestina/sklad­ba_vetne_cleny_gra­ficke_znazorne­ni.php

Musíte si najít základní větnou dvojici – podmět a přísudek – jsou v jedné rovině . Pak najdete větné členy, které závisí na Po nebol Přs (Přj) – vznikne také větná dvojice. Předmět rozvíjí přísudek a ptáme se na něj pádovými otázkami.

Na grafu uvidíte, že členy závislé jsou vždy o stupeň níž.

Pokud uděláte šipku, tedy od členu řídícího – Přs k členu závislému Pt – throtem dolů.

Přísudek je rozvíjem předmětem,, který je mu podřízený. Nebo naopak je na přísudku závislý.

Je to jedna z možností, takže nevím, jak jste se to ve škole se šipkami učili. Někdo dělá i opačně.