Avatar uživatele
anonym

Jaký význam má starodávné slovo „mra“?

Jaký význam má starodávné slovo „mra“? Nedávno jsem se opět střetnul s takovýmto, zřejmě knižním slovem a absolutně nikde jsem nenašel jeho význam. Možná se jedná o zkráceninu slova mrak, ale tím bych si rozhodně nebyl tak jistý.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, paul1, marci1 před 1104 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Mra=(archaicky, knižně) rod mužský jednotného čísla přechodníku přítomného slovesa mřít (umírat). 🙂
Na to já: „Pěkně bezpochyby od tebe jsa zmámen, jako jiní fantoval, semotam bloudě plésal, pod jhem chroptě křepčil, stůně a mra sobě výskal. Viděl sem, spatřil a poznal, že ani sám nic nejsem, neumím, nemám, ani jiní: jen že se nám cosi zdá, stín lapáme, pravda uchází všudy. Ach, auvech, nastojte!“
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/mra

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

K doplnění mě inspirovalal Keplerova otázka o přechodnících, takže jsem reagovala, zřejmě pro případný budoucí dotaz, jak se stalo nedávno .

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/umite-spravne-pouzivat-prechodniky

Sloveso mřít,, staročesky mřieti, praslovansky *merti je příbuzné např. s latinským mori = umírat. Původ ze staroindického márate ‘umírá’, chetitské . mirzi , vše od indoevropského. *mer- tv., jež je asi totožné s *mer- ‘drobit, rozrušovat.

S timto kořenem vzniklo mnoho jiných slov- mrva,, mořit, mor, mrtvý, smrt, mrcha, můra, mor. Morana atd.

Sloveso umřít (u-mřít – dokonavé sloveso) patří do 1. slovesné třída jako vzor. Přechodník přítomný se tvoří – mra, mrouc, mrouce. Samozřejmě většina přechodníků, nejen od toho slova se již nepoužívá.

Umírat je sloveso dokonavé, takže tvoří jen přechodník minulý: umřev, umřevši, umřevše.

Hláskovými obměnami vzniklo sloveso nedokonavé, umírat, které opatří do .5. slovesné třídy s přechodník umíraje, umírajíc, umírajíce.

1. tvar přechodníku v j. č. je pro mužský rod, 2. pro ženský a střední, 3. pro všechny rody v mn. č.

Etymologie podle Jiřího Rejzka, to ostatní vl. v.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

V křížovkách se „mra“ někdy objevuje jako staré označení pro „mrav“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek