mosoj

Jaký význam má pro diabetika znalost glykemického indexu potraviny?

Jak tuto znalost může využít ve svůj prospěch?

Nejlepší odpověď
marci1

Ke „Keplerově“ odpovědi jen přidám výbornou tabulku, kde jsou pro diabetika uvedeny sacharidy i glykemický index. GI do 30 je nejvhodnější,do 70 méně vhodný, nad 70 se spíše vyhýbat (nevhodný). 🙂
http://www.mus­kulvit.cz/khp­.pdf

Další odpovědi
Kepler

Diabetik by se potravinám s vysokým glykemickým indexem měl vyhýbat, protože způsobují velké kolísání hladiny glukózy v krvi. Jde v podstatě o rychlost využití glukózy. Potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují glukózu (metabolicky) pomaleji a rovnoměrněji.

Drap

Ano může využívat, pokud bude vše přesně počítat a vážit. Běžně toho však diabetici nevyužívají.

Smackdown

Diabetik by měl držet dietu jako kulturista na přípravu MR.Olimpia, pokud ne umírají předčasně, glykemický index je duležitý třeba pivo ma index 130 což je pro diabetika sebevražda,ale takové ovesné vločky třeba ty mají malej a postupnej index takže cukr nelíta jak blázen.

mosoj

Marci, Kepler mají samozřejmě pravdu. Nicméně otázka zněla, jak tuto znalost může využít ve svůj prospěch.
Diabetici, kteří striktně dodržují sacharidovou dietu, mívají většinou po jídle brzy hlad. Čemuž se dá zabránit konzumací potravin s nízkým indexem. Glukóza se uvolňuje pomaleji a člověk zůstává zasycen déle, při nepatrném zvýšení glykemie.
Také to nedodržuji.

marci1

Ano je to tak, jak píšeš, pokud budeš konzumovat potraviny, které způsobují velkou a rychlou glykemickou odezvu, můžeš pocítit prvně nárůst energie a nálady, jak bude stoupat hladina cukru v krvi, ale poté bude následovat rychlý pokles cukru v krvi následkem jeho přestupu do buněk a přeměně na tuky, které se uloží v tukové tkání. S tím přichází únava a hlad!
Nemám diabetes, ale snažím se převážně jíst potraviny s co nejnižším GI. Diabetici tuto znalost využiji ve svůj prospěch tak, že
hladina cukru nebude stoupat a klesat, ale bude vyvážená.
Pro diabetiky je prudký vzestup glykemie velmi škodlivý.
Chronicky zvýšená hladina inzulinu v krvi (hyperinzulinémie) je samostatným rizikovým faktorem hlavně pro vznik kardiovaskulárních nemocí.
Pokud budou např. dva lidé chtít zhubnout, budou dodržovat dietu, zhubne ten, který bude jíst více potravin s nižším GI.:-))

Kepler

Smackdown: jo, pivo je nejhorší, ale 130 nemá. Mám tabulku asi 200 potravin, kterou ale nemůžu přeposlat odkazem, tak aspoň takhle:

Pivo
Smažené hranolky
Glukóza
Brambory pečené v troubě
Burizony
Rýžová mouka
Bramborová kaše
.
Jogurt nízkotučný s fruktozou
Žito – zrno
Broskev
Cizrna vařená
Čočka hnědá
Fazole
Jablko
Marmeláda ovocná bez cukru
Mléko (polotučné)
Mléko odtučněné

mosoj

Drape, naprosto vedle a vůbec pochybuji, že víš vo co go.

Drap

Říkám ti co znám ze svého okolí a zkušenosti mnohaletého diabetika.

mosoj

To neznamená, že víš viš co go. Tím hůř že jsi diabetik.