dust8

Jaký význam a původ má slovo „prachsprostý“?

Odpovědi
Bobek 2

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pred-nektera-slova-dava-prach

Předpona „prach“ vznikla rozšířením předpony pra- v zesilujícím smyslu, slovo „sprostý“ je v původním významu „prostý, hloupý, jednoduchý, špatný…“

Význam je tedy „velmi obyčejný“ v dehonestujícím smyslu. Nejčastěji ve spojeních jako „prachsprostý lhář“, „prachsprostý zloděj“, kde je význam „nic než lhář“, „nic než obyčejný zloděj“ ještě poněkud obohacen tou sprostotou v dnešním smyslu slova „sprostý“. Podobně „je to prachsprostý čínský klon“ (o čínské videohře nerespektující autorská práva) atd. „Vuvuzela je prachsprostá trouba.“ „Bude Opel Ampera prachsprostý hybrid?“ „Podle odborníků je to ale prachsprostý kýč!“ „Prachsprostý německý alibismus.“ „Brno zažije melancholické nasrání i prachsprostý kalkul.“ (zpráva o chystaném koncertu) atd.

A jako protiklad: „Marc Jacobs: opravdový génius, či prachsprostý zlodějíček?“
https://www.ty­den.cz/rubriky/re­lax/moda-a-styl/marc-jacobs-opravdovy-genius-ci-prachsprosty-zlodejicek_510533­.html