jeron73

Jaký význam a původ má moje příjmení Frátrik?

Nejlepší odpověď
annas

Frater = bratr se objevuje již ve staročeštině, jinak původ indoevropský – bhrátar. . Latina = frater. Stejně i v jiných jazycích.

Slovo mělo význam ve stč.,

  1. bratr, sourozenec mužského pohlaví
  2. pokrevný příbuzný, zvl. syn otcova bratra, bratranec (od otcova bratra),
  3. stoupenec Kristova učení, zvl. prvotní stoupenec Krista
  4. řádový bratr, mnich, kněz
  5. člen husitské obce
  6. řemeslník sdružený v cechu

Takže dnes těžko říct, který význam se stal základem příjmení.

Frátrik je varianta příjmení Fráter – přípona -ík (zřejmě přepisem v matrice -ik) vyjadřuje nositele určité vlastnosti. Druhá možnost, , že příjmení Frátrik nositele ironizovalo.

Staročeský a etymologický slovník

Další odpovědi
Děda Louda

Nejspíš taík, tatíček, taky např. kněz malého vzrůstu nebo vlivu či významu.