salsa verde

jaký vliv na spánek má pojídání sladkostí navečer?

Moje kamarádka dovolí své 4leté holčičce večer před spaním různé čokolády, lentilky a pod. Holčička má ale dost problém s usínáním, většinou zabere tak kolem 23 hodiny, je v tom souvislost s tím sladkým?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Určité druhy jídla obsahují melatonin, což je hormon zapojený do spánkového procesu, a tryptofan – aminokyselinu, která podporuje ospalost. Vyskytují se v potravinách bohatých na škrob (těstoviny, rýže, brambory, chleba). I rychlé cukry podporují spánek (med, bonbony, sladkosti). Zvýšená hladina cukru v organismu vyvolává produkci hormonu serotoninu, který má sedativní účinky.

http://www.za­ria.cz/clanek/psycho­logie/10-triku-proti-spanku-za-volantem/19270

Další odpovědi
baghira

Tohle se dozvědět její zubař, tak vylítne z kůže :) Dětem se má před spaním číst, a ne je krmit sladkostmi.
Ale na to, kdy usne, má podle mě největší vliv to, kdy vstává a jak prožije den.

Dodos

Když pomineme zuby atd. obecně cukr by na spaní vadit nemusel, např. mléko s medem se před spaním a vyčištěním zubů ;o) doporučuje. Problém jsou čokolády a tak, kde se přece jen nějaký kofein vyskytuje. Taky záleží, jaký ma rytmus dne, kdy vstává, jestli po obědě spí atd.