zjentek

Jaký vliv na funkčnost a výkon svítilny bude mít nečekané chvilkové přerušení dobíjecího procesu olověného akumulátoru?

Svítilna s olov. aku. 6 V/4 Ah vyžaduje k plnému nabití 24h nabíjení. Jenže vypnuli proud a prosex se tudíž cca na 3–5 min. přerušil. Co dál? Vypnout/přerušit? Pokračovat v nabíjení k uvedenému času? Jak se akumulátor v tomto případě zachová? Dobíjení se přerušilo cca po devíti hodinách a když bude dobíjení pokračovat, moc se mně nezdá, že by si baterie uměla sečíst 9 + 15 h jako souvislý 24h proces. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Vůbec žádný. Po zapnutí se bude nabíjet dále.

Další odpovědi
dubraro

Po obnovení dodávky energie bude nabíjení normálně pokračovat. Pětiminutový výpadek ve 24-hodinovém nabíjení nic neznamená. Nabíjení není proces, který by musel startovat vždy od začátku.

Hlada

Tyhle svítilny nemají žádný časovač. Nabíjejí se do vyrovnání napětí se zdrojem, takže přerušení ničemu nevadí. Je to stejný princip, jako nabíjení akumulátoru v autě,

Dochy

Nemělo by to vadit. Olověná akumulátory se standardně nabíjejí konstantním napětím s omezením proudu. V zásadě to funguje tak, že při konstantním napětí si akumulátor vezme proudu co se do něj vejde a víc ne. Krátké přerušení ničemu nevadí.