Avatar uživatele
Stříbrný

Jaký vliv má vodní plocha na počasí v okolí?

Ovlivňuje (a jak) vodní plocha počasí, hlavně srážky v okolí? Nevíte o nějakém fundovaném pojednání na toto téma?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Ano,domorodci od Lipna by mohli vyprávět ! Ale i na vsi,kde jsem pobývala říkali,že řeka "táhne" vodu.Znamenalo to,že řeka Blanice,která protékala volnou nezastavěnou přírodou přitahovala děště a bouřky.Oni místní znalci dovedou odhadnout jak se bude vyvíjet počasí v krátké budoucnosti podle toho,ze které strany mračno přichází nebo odkud fouká vítr.:D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kontinentální ráz podnebí určitě malé vodní plochy neovlivňují ( na rozdíl od moří a oceánů!). Lokálně se ale projevuje schopnost akumulace tepla ( či spíše opačně voda je chladnější než vzduch, vlivem té akumulace). V okolí vodních ploch se tvoří se mlhy a je chladněji. Snad i sporadicky by to mohlo mít vliv i na objem srážek.

http://old.chmi.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

ZJEDNODUŠENĚ- aneb- všechno se vším souvisí.

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém území, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprsky, schopnost teplo zadržovat, a také ho prouděním odvádět do jiných oblastí.
Vodní režim závisí na poměrném podílu vodních ploch v daném území; teplotním režimu; směrech proudění větru; vegetaci, která zadržuje srážkové vody nebo jim ve zvýšené míře dovolí odtéci po povrchu atd.
Relativní stabilitu podnebí na Zemi působí řada mechanismů negativních zpětných vazeb v rámci globálního klimatického systému, který je nesmírně složitý. Příklad negativní zpětné vazby: viz skleníkový jev.
Klima na Zemi se v minulosti značně měnilo.Vždy se mu přizpůsobily také formy života – pro určitá geologická období jsou příznačné určité druhy rostlin a živočichů, které se od dnešních mnohdy velmi liší. (Net)
Doplňuji:
Ono je to skutečně velmi složité.Když si,například,malí kluci postaví přehradu na potůčku,který vytéká z místního "kačáku",tak to asi neovlivní nějakým dramatickým způsobem místní mikroklima.
Ale když Velcí Kluci postaví Přehradu,je to o něčem úplně jiném.
A těch V.K. je hodně a jsou po celé planetě. Atd.
------------
http://www.sci.muni.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.