zeeue

Jaký typ adjektiv jsou tyto tvary – např.: znám (známý), nepoznán (nepoznaný), stár (starý)…atd?

Ehm, jsou to doufám adjektiva :D Pokud ne, co tedy? :)

  • k adj. „krásný“ by bylo „krásen“? :) či jinak? :D
  • má tento typ adj.(pokud to jsou tedy adjektiva) tvar pro vokativ?

ps.:pardon, kategorie příliš nesedí, ale nenašla jsem nic vhodnějšího :/
Doplňuji:
Áno, děkuji, také jsem na to zrovna narazila zde:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3893

i když „krásný“ je tvrdé :) a přestože se to nejspíše nepoužívá byl by tvar „krásen“ asi správný (např. jako nemocný:nemocen-nemocna-nemocno xx krásný:krásen-krásna-krásno)

Nejlepší odpověď
annas

Jde o tzv. krátké tvary přídavných jmen, která nejsou odvozena od sloves,. Jsou dnes již omezené slovotvorně i tvarově a jejich užívání je knižní.

Přídavných jmen jako churav, jist, nemocen, ochoten, schopen, šťasten, věren, zvědav, zdráv a dalších se užívá jen ve větách s lidským subjektem, a to většinou jen v prvním pádě; někdy se jimi vyjadřuje spíše stav přechodný, srov. Náš dědeček je už zdráv X. Náš dědeček je zdravý jako rybička = vlastnost stálá.

Krátkých tvarů adjektiva zdráv se běžně užívá v pozdravu Buď(te) zdráv(i); srov. též zdvořilostní formuli Zdrávi došli a začátek modlitby Zdrávas(,) Maria.

Zatímco dlouhé tvary jsou ve všech případech plně spisovné: Náš dědeček je už zdráv/zdravý. Je nutno/nutné se přihlásit včas. Je možno/možné poslat vzkaz e-mailem. Je patrno/patrné, že se Petr spletl.

Už ve staročeštině od 14. století se tyto jmenné tvary užívaly jen v 1. pádu, v doplňku nebo v přísudku. V ostatních pádech jen v příslovečných tvarech . bapř. z novu, ze široka, na mále . atd. Výjimečna velika noc = Velikonoce, je n bíle dni, Knihy devatery, sedmero her. dodnes se zachovaly jmenné tvary u příd. jmen přivlastňovacích.

Jmenný tvar krásen existoval, ale zanikl.. Dnes se uvádí jako příklad věta ze 12. století století od neznámé jeptišky: „Aldík krásen jako anjelík, jenž v blátě se válé. Lector Vituz je krásný kurvy syn.“

Ještě příklad – těžek, lehek, hořek, hladek … dnes tyto tvary jmenné rovněž neexistují, ale jen složený. .

Česká mluvnice a Vývoj jazyka

Další odpovědi
irisx

Jde o jmenný tvar přídavného jména. Je nesklonný, používá se jen v prvním pádu (nominativu), mají je pouze některá přídavná jména tvrdá, například adjektivum „krásný“ jmenný tvar nemá.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jmen­n%C3%BD_tvar_p%C5%99%C3%­ADdavn%C3%A9ho_jm­%C3%A9na