Kepler

Jaký to má smysl dělat nejčernější auto na světě?

Já bych tedy radši jezdil v autě, co je nejvíc vidět, a to i v noci. V takové káře bych měl strach o život, splýval s vozovkou a černou nocí. Proč neudělají radši nejbělejší auto? Každá propagace my měla mít smysl, nebo ne? Teď mě napadlo: v Antarktidě by se možná uplatnilo, pokud by to mělo pásy.
Jak by asi ta čerň vypadala po pár kilometrech na silnici? Asi jako ta na bývalé papalášské T-603 🙂

Nejlepší odpověď
marci1

Tahle nejčernější barva dokáže pohltit až 99 procent viditelného spektra světla, díky čemuž je považována za nejčernější barvu na světě. A pokud se podíváme na galerii, je potřeba konstatovat, že tahle barva maskuje detaily vozu snad lépe, než maskovací fólie.
A k čemu je to vlastně dobré? Na Zemi jsou možnosti využití omezené, materiál však nachází bohaté uplatnění u konstrukcí a technologií určených do vesmíru.

https://www.au­to.cz/bmw-x6-vantablack-je-pry-nejcernejsi-auto-na-svete-jeho-barva-totiz-pohlcuje-svetlo-130844
🙂

Další odpovědi
Kelt

Trochu mi to přípomíná Forda, který nabízel auto v jakékoli barvě, pokud bude černé. Možná nějaký test, možná to bude slepá ulička, ale to neví, nemá poradce Járu Cimrmana.

ivzez

Podle mne to smysl nemá, taková auta by přispívala
ke snížení bezpečnosti silničního provozu.

Auto z odkazu v odpovědi Marci1 působí až strašidelně.

anonym

viditelnost je ve dne přece dána kontrastem barvy auta s barvami v okolí vozu a zdá se tak zřejmé, že přes den by dokonalá černá naopak měla být vidět velmi dobře protože bude velmi ostře kontrastovat s mnohem jasnějšími barvami a plochami odrážejícími spoustu světla. Jen slepý by tak výrazně černou kaňku na bílém plátně nezaregistroval 🙂

V noci pak viditelnost zajisťují světla vozu a barva karoserie vozu je naprosto bezpředmětná. Z bezpečnostního hlediska tedy nevidím žádný problém.

Zřejmě to ale není ani kdovíjaká invence, prostě marketing a snaha se v objevi v médiích, nic víc … do seriové výroby se to ani nedostane.

dubraro

Má to smysl třeba takový, aby v tom autě bylo v létě co největší teplo. Kromě toho je dost možné, že ta barva kromě viditelného světla úspěšně pohlcuje i paprsek radaru.