katta.s

Jaký slohový útvar

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým slohovým útvarem může být doslov v knize, či informace na přebalu knihy. Mam tu malou ukázku, děkuji za každou odpověď :)

Když se v roce 1968 chystalo vydání Jiných hlasů, jiných pokojů po dvaceti letech, požádali Trumana Capoteho o autorskou předmluvu. Zakončil ji tím, že příběh má v sobě „jistou mučivou a úpěnlivou naléhavost, jakou má poselství ztroskotaného námořníka vložené do láhve a hozené do moře.“ Čtyřiadvacetiletý autor měl se svou prvotinou i přes rozporné kritiky a různé interpretce veliký úspěch. Cesta třináctiletého Joela Knoxe za tatínkem, která se mění v cestu do hlubin jeho tápajícího srdce, je dojemným lyrickým příběhem o lidské osamělosti a hledání lásky. V pohádkově viděném světě amerického Jihu, zaplněném přízračnými vidinami a fantastickými sny, žijí osobité postavy, které mají jedno společné – potíže s nalezením životního přítele.

(z přebalu vydání v roce 1988)

Nejlepší odpověď
annas

Informace na přebalu i v doslovu jsou zpravidla záležitostí vydavatele. Někdy může jít v doslovu či v předmluvě i o vyjádření autora. Zpracování různé.

Často se dá říct, že jde o komentář – souvislé vysvětlivky, poznámky, výklad, vysvětlení, pojednání (často menšího rozsahu – úsudek). Někdy mohou být informace převzaty i z recenze (posudku, kritiky), která o této knize vyšla.
Jsi jsou na přebalu knihy uvedeny i životopisné ú­daje.

V této ukázce jde o sdělení obsahu, tématu, hlavní myšlenky knihy,

Další odpovědi
anonym

Přesně asi slohový útvar zařadí zase jenom Annas. Já bych uvedené texty z laického hlediska typovala jako recenzi – stručné zhodnocení díla.