Lurius

Jaký si myslíte, že má celibát dopad na lidský charakter?

Myslíte že nějak zásadně po delší době ovlivňuje lidský charakter?

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že celibát je zkouška, v níž je těžké obstát. Je to jistým způsobem zkouška charakteru, vůle, někdo vydrží, jiný ne., takže z toho pohledu mají někteří pevný charakter a morální zásady.

Nevím, zda stále platí, že mladíci si zvolili semináři na přání či často na nátlak matky jako oběť bohu , např. za něčí uzdravení.

Možná to mladíky psychicky ovlivnilo třeba tím, že nenavazovali vztahy s dívkami, ale vyhověli přání matky. Ne vždy to byli tzv. „mamánci“, ale byla to čest, když syn se stal knězem. Také byli vzdělaní.

Ale ti, kteří se stali kněžími z donucení, často celibát nedodrží. Proto se objevují požadavky u katolických kněží, aby byl celibát zrušený, stejně jako to mají evangeličtí duchovní.

Celibát je prostředkem kněžské katolické služby, Mnozí jedinci si neuvědomují, že musí tomuto slibu dostát.

Shrnu. Takže jsou ti, kteří slibu celibátu sami od sebe dostojí,podobně jako jiní, kteří slib dodržují, ale spíš „z přinucení“ či poslušnosti. Nakonec se najdou i ti, kteří nemají silný motiv celibát udržet.

Možná si říkají, že všichni hřeší, takže mohou i duchovní. Třeba zneužívání dětí, i když není jen doménou kněží, ale i jiných jedinců Jenže u těch, kteří zasvětili svůj život bohu, je to víc vidět.
.
Zřejmě jsou to ti jedinci, jejichž sexualita není v pořádku. Nebo ti, kdo vstoupí do semináře, nejsou na život kněží připraveni, neuvědomují si do čeho jdou a čeho se musí odříkat.

Takže záleží na tom, z kterého úhlu pohledu se na charakter díváte, tedy ano i ne.

Další odpovědi
Kepler

Takový člověk je zvyklý leccos si odříkat a žije skromně. Celkem se dá očekávat, že si své sexuální pudy vybíjí onanií, popř. pedofilií. Je to nepřirozený způsob života, takže to jinak končit snad ani nemůže.

Drap

U každého se to může projevovat jinak. Nelze nijak paušalizovat.

Rokio

Mc Merkurion dříve říkal, že je dokázáno, že celibát leze na mozek. Z toho plyne zhoršení charakteru při jeho dodržování.

Zde je odkaz na zdroj: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-si-ze-jsem-charakterni-clovek-pokud-me-budete-posuzovat-podle-techto-mych-vlastnosti-vsechny-jsou-potvrzene
poznámka: Informace je v odpovědi Mc Merkuriona na tuto moji otázku.

anonym

Pokud se někdo rozhodne pro celibát tak už před tímto rozhodnutím to neměl v hlavě v pořádku. Celibát sám na tom už asi mnoho nezmění.