samaprace

Jaký si myslíte,že je poměr hodných a zlých lidí u nás v ČR?

A proč se mi zdá,že ti zlí se mají lépe?

Odpovědi
Gestas

Tak 85% lidí je dobrých, ale těch 15% špatných je víc vidět.

ivzez

  2. Možná, že proto, že se nepohybujete ve vhodné společnosti,

nebo proto, že za „mít se dobře“ považujete něco jiného než já.

orwell

Mně kdysi vyšel poměr 7 : 2 a myslím, že se to od té doby moc nezměnilo. Skutečně jsem se tím zabýval. Vycházel jsem z okruhu lidí mně dobře známých a dalších, se kterými jsem se stýkal a něco o nich věděl. Je to sice snadno napadnutelné, ale jsem přesvědčen, že určitou vypovídací hodnotu to má.
A že se ti „charakteru nevalného“ mají v úhrnu lépe, to se ti nezdá, tak to je. Rčení, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán, nevzniklo náhodou. Poměrně dost lidí dnes klade mezi slova hodný a blbý rovnítko a podle toho se chovají.

anonym

75% slušných a 25% zlých … Bohužel vše má vliv na dnešní trend moderní doby vinou západní civilizace a tím i zlým štěstí přeje moderní doba!

Hranato

Robejšek a jeho Realisté operují s cifrou 80:20 Z pohledu rozdělování společnosti podle nějakých „důležitých“ kritérií je to myslím reálné :)
Má to jeden háček. Nepotkal jsem člověka, který by o sobě prohlašoval, že je zlý. Všichni jsou víceméně hodní a co víc, jsou o přesvědčeni o tom, že nějaké levárny v životě dělá každý, vědomě či nevědomě. Svatý není nikdo, takže co. Kdo rozhoduje a posuzuje, kdo je ještě hodný a kdo už je zlý? Kdo to soudí? Soudy? Bůh?
Co vím, tak si tuhle otázku pokládá vždycky ten, na kom byla dle jeho názoru spáchána nějaká křivda. A to buď na jeho právech, domnělých, občanských, lidských, vycházejících z obecné morálky, případně na jeho oprávněném či domnělém nároku na spravedlnost a rovnoprávnost. Tyhle křivdy často pramení z nenaplněných očekávání což si „oběť“ vysvětluje jako zlo, kterého se dopustili zlí lidé.
Díky 2. světové válce a stanfordskému vězeňskému experimentu se dá říct, že skutečně zlý dokáže být každý člověk. Dokáže páchat zlo a je přitom kolikrát přesvědčen, že vlastně koná dobro. Pro sebe, pro své blízké, pro národ, pro víru, je to jedno. Záleží na vždy na osobnosti a okolním prostředí, zda bude člověk jednat a konat zlo a zda se k takovému chování rozhodne dřív, později, nebo vůbec. Otázka je tedy vpodstatě nesmyslná. Navíc příroda, jejíž jsme součástí, tedy život sám rozdělení činů a chování životních forem neposuzuje a nedělí na dobro a zlo. Takže asi tak ;)

Kryšpín

Jak kdy a jak v které době část čecháčků byla hodná a i zlá, když byla na správném místě za doby skopčácké okupace, při budování komunismu za Klémy, dále při pobláznění se soudruhem Slovákem Dubčekem, při normalizaci se Slovákem soudruhem Husákem, po velkém hedvábném sametu s humanisty a jejich družinou a nýní opět náš vůdce z východní země má skoro 5 milionů oblíbenců. Když je osm milionů voličů, tak je to solidní výsledek a i úspěchy budou dobré

Kelt

To záleží na tom, jak se na věc dívám. Co je podle mne dobré a co špatné. Pokud si řeknu, že jsem já dobrý a ostatní špatní, nebo já jsem špatný, proto nemám to, co ostatní a ostatní jsou dobří, budou ty poměry vypadat vždy jinak. Hodný a zlý, podle čeho je chcete měřit. Pode výšky, hmotnosti, data narození, velikosti konta, vzdělání , IQ, podle toho, kolik odevzdali na dani?