goublin

Jaký rozdíl je mezi barevným a bílým světlem?

Ahoj, můžu se zeptat jaký je rozdíl mezi barevným a bílým světlem? (fyzikálně myšleno)

Odpovědi
Michal Kole

dle vlnové délky

červené světlo má vlnovou délku cca 500 a modrá cca 800

bílé světlo vznikne kombinací červeného, zeleného a žlutého světla.

pokus:

Vem 3 svítilny a na čelo, před žárovku nalep průhledným lepidlem barevnou fólii na papíry ¨(kopíš v papírnictví).
jedna svítilna žlutá, druhá červená a třetí modrá

Zavři se na záchodě, ale nerozvěcej (pokud nemáte okénko – panelák ideální). a experimentuj

Mapel

Teď přesně nevím na co narážíš. Jedná se o rozšířené kmitočtovém pásmu. V loňském roce ukončená výroba zářivek řady 600, kdy se jednalo o jednopásmové zářivky se nyní nahrazují 3 pásmovými řasy 800.

Nebo myslíš teplá bílá, kde se jedná o teplotu v kelvínech do 3600K a studená bílá nad tuto hodnotu.

Skeptik

Monochromatické (jestli to myslíš tím barevným) je světlo s jedinou vlnovou délkou. Bílé světlo je oproti tomu kombinace všech viditelných vlnových délek (něco jako bílý šum). Pokud smícháš červenou, zelenou a modrou barvu, tak získáš pouze dojem bílého světla.

led

Svetelné spektrum sa mieša pomocou primárnych zložiek RGB – červená-zelená-modrá.
Ak vo svetle máte rovnomerne zastúpené všetky 3 základné farby vznikne biela. Zmenou tohto pomeru sa mení farba svetla smerom k prevládajúcemu.
PS.
Pri pokuse Michala Kole sa zmiešavajú dve primárne a jedna sekundárna farba, pomocou ktorých možno vytvoriť takzvané teplé denné svetlo, prevláda červená zložka.