Fun-Tomas

Jaký řidičák při přetížené dodávce

Zdravím, potřebuji vědět, jak to je, když řidím dodávku o hmotnosti 2t a naložím jí nákladem 2t. Celková hmotnost 4t. Vím, že na toto již nestačí Béčko, jak by to bylo ale při policejní prohlídce při zvážení dodávky? Blíží se vánoce a už začínáme mít plné dodávky, tak si to pro jistotu vše ověřuji 🙂 Díky.

Nejlepší odpověď
amenhotep16

Jestliže přetěžujete dodávku nad její nosnost, deklarovanou v techničáku, je to ve vztahu ke skupině v řidičáku zcela nepodstatné (jedině snad, že po odhalení budete potřebovat řidičák vypraný, poněvadž vám ho seberou). Spíš budete za chvíli potřebovat dodávku novou. Ale to je záležitost majitele té dodávky. Vy si především musíte uvědomit, že za náklad odpovídá řidič a nikdo jiný. Jestliže vás zaměstnavatel nutí vozidlo přetěžovat a řidiči se neodváží tomu ubránit, musí počítat s právním postihem.

Další odpovědi
arygnoc

žiadny.

vozidlo môžete naložiť hmotnosťou, ktorá je v technickom preukaze deklarovaná ako nosnosť.

pri vedení preťaženého vozidla neriskujete iba pokutu a stratu bodov, ale i stratu vodičského oprávnenia (zákonodarovia v niektorých krajinách správne uvažujú i o zabavení vozidla).

;-Q

Lovecrossed

Heh, samozřejmě, že ti stačí béčko. Ona ta váha (vozidlo do 3,5 t) není váha s nákladem, ale váha auta :)

Jinak policisté za velké přetížení auta rádi berou papíry (což je mimochodem správně, pač auto je na nějakou hmotnost stavěné a jeho jízdní vlastnosti a jeho chování se s velkým přetížením hrozně mění – horší)

lukas.zmizik

Rozhodující je celková hmotnost uvedená v technickém průkazu. Tedy pokud píšeš celková hmotnost dodávky 4 tuny, pak ti řidičák skupiny „B“ nestačí ani v případě, že prázdná dodávka má jen 2 tuny…

Za tohle tedy 4 body, pokuta ve správním řízení 25 – 50 tis. a okamžité odebrání řidičáku na 1–2 roky.

Ale možná sis trochu spletl pojmy. Jestliže dodávka má v techničáku celkovou hmotnost např. do 3.5 tuny (tedy pro skupinu „B“) a tys jí naložil tak, že váží 4 tuny (nejedná se o celkovou, nýbrž okamžitou hmotnost), pak ti hrozí pokuta na místě do 15 tisíc, ve správním řízení do 500 tisíc a 3 body.

cukrar

S „Béčkem“ nemůžete řídit nad 3500Kg.
viz:
) B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v
písmenech a) až e), jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3
500 kg, s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí
být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti
nepřevyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní
soupravy nepřevyšuje 3 500 kg nebo v případě rozšíření rozsahu
nepřevyšuje 4 250 kg,

Doplňuji:
Velice se omlouvám, páč jsem špatně vyhodnotil dotaz. Řidič řídí vozidlo s celkovou váhou do 3500kg a k tomu potřebuje jen řidičák „B“.
To že vozidlo přetěžuje je přestupek a může být tvrdě sankcionován. Zde se jedná o:
překročení povolených hodnot stanovených zvláštním právním předpisem při kontrolním vážení vozidla podle zvláštního právního předpisu..
s příslušnou pokutou a body.
Není třeba skupina „C“ jak jsme psal, páč jsem nepochopil dotaz.
Děkuji Honzovi, páč pak jsme si přečetl otázku lépe.
Omlouvám se.

honza19hk

Cčko je ti k prdu, pokud tě zastaví a budeš přetíženej,dostaneš pokutu a o řidičák nebo minimálně o body přijdeš, navíc ničíš tu dodávk.. Není teda lepší si někde pujčit větší auto nebo vlek abys mohl polovinu nákladu dát na něj?