ten který je

Jaký původ má v některých slovanských zemích označení pro Čínu?

Rusko,Bělorus­ko,Ukrajina a Bulharsko mají označení pro Čínu Китай.Proč zrovna Kitaj?
Že by pocházel název od proutěné hradby?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1. Existuje názor, že slovo „Čína“ pochází z názvu kmene Khitan, který žil v severní Číně. V ostatních západoevropských jazycích vzniklo toto slovo z názvu „Catai“ (Catai atd.), Který Marco Polo dal zemi při své cestě do Asie.

2.Název Čína pochází z názvu dynastie Chin, která vládla Číně ve starověku

https://rus.stac­kexchange.com/qu­estions/2102/%D0%A­D%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B­E%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B­8%D1%8F-%D1%81%D0%BB%­D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%9A%D0%B8%­D1%82%D0%B0%D0%B9

Význam slova kitaj, který uvádíte, se objevuje v Moskvě – Kitaj-gorod: Stará kupecká čtvrť v centru Moskvy

S Čínou však moskevský Kitajgorod nemá pravděpodobně vůbec nic společného a o původu názvu se vedou spory. Jedna z teorií například odkazuje na slovo „kita“, které znamená provaz, jímž místní kupci mohli v minulosti svazovat své zboží.

Jiná teorie vidí původ názvu spíše v turkotatarském slově „kit“, překládaném jako „opevnit“. Tato verze pak tedy odkazuje na to, že za vlády Ivana IV. Hrozného v první polovině 16. století získala čtvrť svoje hradby.

http://www.ra­dynacestu.cz/ma­gazin/kitaj-gorod/

V češtině existovalo slovo kytaj (kitaj) (kytajka) název pro látku, která má název z ruského Kitaj, názvu Číny.
Kitaj – čínská látka polohedvábná, pestře zbarvená, Kytajec = Číňan. Změna pravopisu z y na i.
Uvádí se ještě v 19. st. v Kottově Česko-německém slovníku,

Podrobně k názvu Čína – Kitaj.

"Čína na první dotek Čína a její jméno Dnešní jméno Čína, znějící podobně například i v angličtině a němčině (China), francouzštině (Chine), italštině (Cina) či maďarštině (Kína) a polštině (Chiny), má podle nejrozšířenějšího názoru svůj původ ve jménu mocného starověkého státu Čchin (9. století 206 př. Kr.). Jeho vládce Jing Čeng ( př. Kr.), pozdější císař Čchin Š -chuang-ti (vládl př. Kr., jako císař od roku 221 př. Kr.), vytvořil první centralizovanou říši na území Číny. Právě jméno tohoto státu přešlo prostřednictvím Indů a Peršanů do většiny evropských jazyků. Čína byla kdysi v Evropě známa ještě pod jinými jmény. Ve středověké evropské geografii se vyskytovala specifická jména pro severní a jižní Čínu. Bylo to dáno především dlouhodobým politickým rozdělením Číny. Zatímco severní Čína se nazývala Kathai, Cathay apod., jižní byla známa jako Mangi, Manzi apod. Středověký název Kathai, Cathay apod., do Evropy uvedený Markem Polem, byl odvozen od Kitanů, kteří v letech ovládali severní Čínu. Dosud zůstal například v ruštině v podobě Kitaj (Rbnfq). Podobně i Mongolové nyní Čínu nazývají Chjatan. Až po objevení námořní cesty do Indie a poznání východoasijských zemí nabylo prostřednictvím portugalských a španělských plavců všeobecné platnosti dnešní jméno Čína v různých jazykových variantách. Druhý název byl zřejmě odvozen od čínského označení jižních barbarů Man (či Man-c ), zejména obyvatel jihozápadní Číny. Číňané se sami obvykle nazývali podle vynikajících dynastií jako Chan-žen ( lidé dynastie Chan ), Tchang-žen ( lidé dynastie Tchang ) apod. Všeobecným čínským názvem pro Čínu je však Čung-kuo ( Říše středu ). Tento název se poprvé objevuje v pramenech z doby Čou pravděpodobně již od 12. století př. Kr. Původně označoval pouze území kolem hlavního města, čili královskou doménu. Později byl přenesen na všechny státy obývané Číňany (zvanými tehdy Chua-sia) ve střední Číně, zejména kolem Chuang-che, Žluté řeky. atd. "
Vlaldimír Liščák Stručná historie Států Čína

http://docpla­yer.cz/28121507-Cina-vladimir-liscak.html

ten který je

Moc děkuji.

annas

Není zač. Otázka mě zaujala, nikdy jsem na rozdílným pojmenovaním nepřemýšlela.

Děkuji.