talka

Jaký původ má slovo vycibrat-cibrání?

Snad je to vyšplíchat?!

Nejlepší odpověď
annas

Otázka zní, jaký je původ slova. Pokud vás opavdu zajímá, tak se dovíte, odkud slovo pochází.

Tento tvar neznám.
Ale u nás na Hané se říká cibrovat – vycibrovat. Význam cepovat, přísně vychovávat.
Vycibrovaný je tedy vychovaný, vyumělkovaný, ale často i prohnaný.

Ze staroslověnštiny bylo toto sloveso přejato z cibriť na Moravu, odtud dále do Čech v různých variantách. Představa přísné výchovy ve vztahu k mlácení cepem byla nesmyslná.

Zřejfmě nářeční výraz, který uvedl gecco. – cébrať, je odvozený od výrazu cibar = čirý, průzračný (o vodě). Je to ekvivalent, který vznikl přesmykem z bulharštiny z bistár = bystrý. To vzniklo z pozorování vod v horách -, bystrý = čistý, čirý.

Původní staroslověnský význam cibriť je starší, zachoval si význam, který už bulharština nemá, ale zůstal v češtině i slovenštině.

Podle Machkova Etymologického slovníku

Takže od stejného základu vznikly dva významy – v češtině vycibrovat (vycibriť), ve slovenštině vycibriť – význam – přísně vychovat.

Výraz vycibrat ve vztahu k vodě, zanikl, ale zřejmě zůstal v některých oblastech = vycákat, vyšplíchat, vybryndat, teplo vyvrzat.

Další odpovědi
gecco

Já znám „cébrať“ (sa) – čachtat (se)…
😉
Vycébrat pak znamená vyplýtvat ve smyslu neopatrného zacházení…
😉

da ny

Neznám, hledám :D
Našla jsem:
"Cibrání tepla
Cibrání, to je úžasné české slovo. Jeho původ neznám, význam ano – drobné a dlouhodobé utrácení obsahu. Nesu džbán a vycibrám z něho půlku obsahu. V zimě mám vytopený pokoj na příjemnou teplotu, ale couráním semo tamo a otevíráním a nedovíráním dveří z něho teplo vycibrám.
Anebo naopak, je léto a venku panuje vedro a uvnitř je příjemný chládek a nechutný čtyřnohý ušatec každou chvilku vrazí frňákem do dveří a otevře je a pouští horko dovnitř. Čili vycibrá chládek.

Je to dáno konstrukcí dveří. Takzvané balkonové dveře nemají z důvodů mně nepochopitelných normální zámek a kliku z obou stran. Mají jen jednu, třípolohovou, aby to všechno bylo složité a drahé.
A aby pejskové mohli cibrat teplo…"
http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/tiskni.as­px?r=neff&c=A150707_­094151_neff_wag

Tedy „vyplýtvat“ vcelku sedí ;D