Avatar uživatele
talka

Jaký původ má slovo vycibrat-cibrání?

Snad je to vyšplíchat?!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, da ny, gecco před 3169 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Otázka zní, jaký je původ slova. Pokud vás opavdu zajímá, tak se dovíte, odkud slovo pochází.

Tento tvar neznám.
Ale u nás na Hané se říká cibrovat – vycibrovat. Význam cepovat, přísně vychovávat.
Vycibrovaný je tedy vychovaný, vyumělkovaný, ale často i prohnaný.

Ze staroslověnštiny bylo toto sloveso přejato z cibriť na Moravu, odtud dále do Čech v různých variantách. Představa přísné výchovy ve vztahu k mlácení cepem byla nesmyslná.

Zřejfmě nářeční výraz, který uvedl gecco. – cébrať, je odvozený od výrazu cibar = čirý, průzračný (o vodě). Je to ekvivalent, který vznikl přesmykem z bulharštiny z bistár = bystrý. To vzniklo z pozorování vod v horách -, bystrý = čistý, čirý.

Původní staroslověnský význam cibriť je starší, zachoval si význam, který už bulharština nemá, ale zůstal v češtině i slovenštině.

Podle Machkova Etymologického slovníku

Takže od stejného základu vznikly dva významy – v češtině vycibrovat (vycibriť), ve slovenštině vycibriť – význam – přísně vychovat.

Výraz vycibrat ve vztahu k vodě, zanikl, ale zřejmě zůstal v některých oblastech = vycákat, vyšplíchat, vybryndat, teplo vyvrzat.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Já znám „cébrať“ (sa) – čachtat (se)…
😉
Vycébrat pak znamená vyplýtvat ve smyslu neopatrného zacházení…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Neznám, hledám :D
Našla jsem:
"Cibrání tepla
Cibrání, to je úžasné české slovo. Jeho původ neznám, význam ano – drobné a dlouhodobé utrácení obsahu. Nesu džbán a vycibrám z něho půlku obsahu. V zimě mám vytopený pokoj na příjemnou teplotu, ale couráním semo tamo a otevíráním a nedovíráním dveří z něho teplo vycibrám.
Anebo naopak, je léto a venku panuje vedro a uvnitř je příjemný chládek a nechutný čtyřnohý ušatec každou chvilku vrazí frňákem do dveří a otevře je a pouští horko dovnitř. Čili vycibrá chládek.

Je to dáno konstrukcí dveří. Takzvané balkonové dveře nemají z důvodů mně nepochopitelných normální zámek a kliku z obou stran. Mají jen jednu, třípolohovou, aby to všechno bylo složité a drahé.
A aby pejskové mohli cibrat teplo…"
http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/tiskni.as­px?r=neff&c=A150707_­094151_neff_wag

Tedy „vyplýtvat“ vcelku sedí ;D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek