Avatar uživatele
bolak

Jaký původ má příjmení NEŘOLD?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 2344 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to oříšek. D. Moldanová neuvádí, na netu jsem nenašla.

Vzhledem k hláskovým změnám mohlo dojít ke změně hlásek, někdy komolení.

Uvažovala jsem nad podobností s Heroldem, ale tam je jiná předpona. Herold = sředověký šlechtický obřadník’. Stč. herolt. Přejato přes střhn. heralt ze střfr. heraut, hiraut, to pak je z germ. (frk.) *heriwald, doslova ‘vládce vojska’ (srov. něm. Heer ‘vojsko’ a walten ‘vládnout’). Stejnou motivaci mají i jména Harold ,Harald. Uvádí J. Rejzek.

Řekla bych, že není jasná ani část slova ner, původem nr, která se vokalizovala a dalšími změnami mohlo vzniknout neř.

Neř – old – starý – z němčiny. Starý, který žije v bídě, způsobuje trápení – první slovo zkrácené.

Původní ner vytořilo slova neřest, neřestný. Ve starší č. i ve významech ‘soužení, neštěstí, bída’, ‘obtížný hmyz’, ‘trní a bodláčí’, ‘neduh, vyrážka’ (Jg).

Stč. neřest však znamená v dalším významu i ‘tření ryb. Ale jiný původ – z litevského pářit se, třít.

Zkusím ještě pátrat.

V Úvodu do etymologie existuje ještě tvar ner- = nořit se, vnikat. Staročesky – n6ro – takže opět vokalizací mohl vzniknout nový tvar – srovnání s jinými slovanskými jazyky.

Mohlo to být docela jinak, ale nemám samozřejmě dostatek zdrojů, takže je to jen moje úvaha.

Ještě mně napadlo slovo žold – místo řold. Kdy se vysloví slovo žold nedbale, může znít jako ř. K tomu pak předpona ne-.

"žold

  1. dř. plat vojáka, pův. žoldnéře: sloužit, najímat za žold
  2. voj. slang služné
  3. expr. odměna, mzda za nečestnou službu: sloužit za žold každému; jidášský žold
  4. zast. služba n. služby za plat: být v žoldu krále (Tomek); příležitost k novému žoldu nenašli (Havl.); přen. hanl. v žoldu kapitalismu (Olb.);"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%BEold

Pokud ještě něco zjistím, dopíši do diskuze.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek