dean

jaký původ má obřízka a proč se provádí?

Nejlepší odpověď
annas

Více informaci se dozvíte v článku Jméno a obřízka ve Starém zákoně na niže uvedené stránce. Již jednou byl i na této stránce položen podobný dotaz. Odpovědi jsou na http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/obrizka

Zdroj: http://www.bi­blickedilo.cz/ckbdweb/­polozka.aspx?pid=110&k­id=128

Další odpovědi
kenyrts

Kde hledat původ obřízky?
Již pouhé současné označení drastické podoby ženské obřízky jako „faraónská" nás přivádí do starého Egypta, kde se mužská (a možná i ženská) obřízka vyskytovala. Obecně se přitom přijímá názor, že důvody mužské obřízky byly hygienické (s cílem vyhnout se infekcím) nebo kultovní (iniciační kněžské obřady), zatímco u ženské obřízky šlo o obavu, aby žena nenašla zalíbení v souloži a neprovozovala předmanželský nebo nemanželský pohlavní styk.
Důvody obřízky ve starém Egyptě mohly být i čistě náboženské, jak na to poprvé upozornil americký historik a religionista Otto Meinardus v roce 1967. Mohou totiž pramenit z představy o bisexualitě lidské duše, jež se ostatně objevuje v mytologii mnoha afrických kmenů (například Dogonů). Myšlenka bisexuality duše je jistým odrazem víry v bisexualitu bohů. Podobně jako egyptská prabožstva, která podle jednotlivých místních náboženských doktrín stvořila svět a lidi a měla plodivou sílu obou pohlaví, měl také každý člověk určité bisexuální rysy.

Bonifác

Bůh uložil Abrahamovi, aby se na znamení smlouvy obřezal. Od té doby je tak činěno všem židovským chlapcům.

Zdroj: BIBLE

Nuk nuk

Obřízka má především nábožensko rituální důvody. Mužská obřízka pochází už z dávného starověku, tehdy byla uložena Abrahamovi (tedy praotci dnešních Židů a Arabů)a všem jeho mužským potomkům.
Dodnes ji židovští věřící a muslimové provádějí.
U mužské obřízky byly ale ve starověku překvapivě i hygienické důvody. V těch dobách byly obecně hygienické podmínky poměrně bídné a tím spíš v oblastech, kde nikdy nebylo příliš mnoho vody. Mnohé starozákonní předpisy (včetně obřízky) proto nemají vždy výhradně rituální důvody, ale často hygienické a zdravotní. Obřízka měla předcházet nebo alespoň omezit na minimum různé infekce. Z moderních studií například vyplynulo, že ženy jejich partneři jsou obřezaní trpí daleko méně záněty.

Ženská obřízka prováděná v některých oblastech Afriky i jinde, má skutečně jen náboženské důvody. Ze zdravotního hlediska je spíš nebezpečná.