dust8

Jaký původ a význam má slovo „šarvátka“?

Nejlepší odpověď
annas

"šarvátka ‘potyčka, srážka’. V češtině od konce 16. st. Asi ze středohornoně­meckého scharwachte ‘hlídka (více osob)’ ze schar ‘zástup, oddíl’ a wachte ‘hlídka’. Je i polské szarwark ‘robota, pracovní povinnost’ z něm. Scharwerk, doslova ‘dílo davu’.

V češtině na význam působila i asociace s rvát.= nejen v češtině, ale i v jiných jazycích praslovanské rъvati původ od i ndoevropského *reu- ‘rýt, rvát’, vytrhávat, plet."

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Další odpovědi
paul1

Něco jako bitka.