Jaký původ a význam má slovní spojení „ajcem trajcen“?

Jaký původ a význam má slovní spojení „ajcem trajcen“? Opět jedno zastaralé, poněkud zapeklité slovní spojení, z mé strany s nejasným původem.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o nářeční tvar podle užiti hlásky j v českém nářečí. ať jsem ztracen. Zkomolení.

Je to vyjádření obavy, strachu z toho, když někdo něco udělá, tak může přísahat, že má pravdu, pokud ne, tak to bůh zatratí.

Nebo aby třeba kletba nepřinesla zatracení.

Slyšela jsem v soutěži Máte rádi Česko?

Dívala jsem se do učebnice o nářečích, tvar ajť, zaplajť, ztrajcen, byl znak západočeského nářečí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.