Matouš4444

Jaký programovací jazyk se naučit?

Mám se učit html nebo php abych dokázal udělat takový kvíz? https://www.en­cykloprdie.cz/kvi­zy.html Je to jen html? Prostě abych si to uměl sám naprogramovat. Stačí si koupit knížky? Nebo nějaký kurz? Poradíte prosím? Bavilo by mě to.

Nejlepší odpověď
Alesh

Jak jsem se koukal do zdrojového kód, tak kvíz je udělaný v JavaScriptu. Čili abys dokázal udělat od píky takového stránky, tak musíš umět samozřejmě HTML, stylování je pak uděláno samozřejmě pomocí CSS a program ve zmiňovaném JavaScriptu. Pro základní pochopení všech tří zmiňovaných věcí, by ti mělo postačit prostudovat odkaz ve zdroji. Další je otázkou hledání na Googlu. Knížky jsou v tomto směru asi zbytečnou investicí, vše potřebné vygooglíš.

Zdroj: https://www.jak­psatweb.cz/

Další odpovědi
aliendrone

Tak znalost HTML je základ, bez toho o nějaké tvorbě webu nemůže být řeč. K vytvoření podobného webu, který se ti líbí je ovšem potřeba navíc znalost nějakého scriptovacího jazyka – ať již tebou zmiňovaného PHP či Aleshem zmíněný Javascript atd.
Lidsky řečeno – pomocí HTML můžeš stránky napsat/určit CO a JAK se má zobrazit, scripty potřebuješ k tomu, abys mohl nadefinovat, co to má DĚLAT. (obsluha formulářů, výpočty nebo právě tvorba vyhodnocení tebou odkazovaných testů atd.) :)

Roman71

Zdravím Matouši, HTML a CSS jsou hypertextové soubory. Rozdíl mezi hypertextem a programovacími jazyky je v tom, že hypertext je v podstatě seznam značek umístěných do <>, které říkají prohlížeči, co, kam a jak má do stránky v prohlížeči vložit. CSS soubor je v podstatě jen šablona s hypertextem, která zajišťuje stránkám, ve kterých je na něj vložený odkaz, jednotný vzhled.

Programovací jazyky jsou zdrojovými kódy pro kompilátor (překladač) do strojově srozumitelného kódu. Takže napíšete zdrojový kód, kterému počítač nerozumí (ale člověk programátor ano) a přeložíte ho do spustitelného kódu pro danou platformu.

Pokud se chcete užit psát webové stránky, začněte rovnou s HTML5 a CSS. Až tohle zvládnete, můžete do toho zakomponovat nějaký ten Java skript pro „oživení“ a pokud vás to chytne, můžete to rozvíjet 🙂 Tutoriálů je na internetu spousta, stačí trochu Googlovat 🙂

Provedena dodatečná oprava dezinformací po nakopnutí správným směrem.
Díky Dochy 🙂

Dochy

Začni tím, že si zjistíš něco o základních technologiích, které budeš potřebovat. Pokud to má být webová aplikace, určitě budeš potřebovat alespoň základy HTML. Bacha, HTML není programovací jazyk.

Dochy

Roman: Mám silný problém s tím cos napsal… Konkrétně: „HTML/CSS a Java jsou skriptovací jazyky“
HTML a CSS nejsou skriptovací jazyky, jsou to prostředky pro předání strukturovaného textu. Nejsem si jist, jestli tam nějaké možnosti programovacích konstrukcí někde jsou, ale mám pocit že ne. Nebo jen hodně okrajové. Něco jiného je pak PHP – to je prostředek jak do HTML zdrojového textu vložit dynamické prvky – a zda už se dá mluvit o nějakém programu (na straně serveru a mů). Stejně tak javascript – další způsob jak provést dynamickou stránku, tentokrát je zpracování na straně klienta. (HTML5 možná má některé tyto prvky už obsahuje, ale nejsem si tím jist, nestudoval jsem to. HTML 4 určitě nemá s programováním nic společného)

Java je plnohodnotný programovací jazyk (samozřejmě s některými výhodami a některými omezeními oproti ostatním)

Rozdělovat jazyky na skriptovací a programovací je nesmysl. „Skriptovací jazyky“ jsou podmnožinou programovacích jazyků s ne zcela jasně danými hranicemi. Zpravidla se tak označují jazyky, které jsou interpretované (nepřekládají se do EXE apod.), dovolují automatizovat běžné úlohy v systému (často se používají jako instalační a konfigurační utilitky, které dovolují automatizovaně spouštět systémové příkazy jako třeba copy, exec, cd,…) apod.

Programovací jazyky se dělí na kompilované (typicky C, pascal, Delphi,…) a interpretované (PERL, BASIC, javascript, .bat [ani nevím jak tento jazyk nazvat – ale existují i rozšíření pro command.com, které dovoluje už zajímavé konstrukce]…). Některé z těch interpretovaných se označují za scriptovací (PELR, javascript, .bat). Existují i jazyky na půl cesty (java) či varianty, kdy např. typicky interpretovaný jazyk lze zkompilovat.

Roman71

V podstatě máš pravdu Dochy.
HyperText Markup Language není tak úplně skriptovací jazyk, což Javascript v podstatě je. HTML a CSS jsou texové soubory obsahující hypertextové značky, které říkají prohlížeči co, kam a jak má napsat nebo vložit. CSS soubor je v tomto případě šablona ucelného vzhledu stránky, na kterou je v hypertextu HTML případně vložen odkaz.

Takže v podstatě máš pravdu, není to takový klasický seznam příkazů volajících konkrétní programy, vytvářejícím proměnné, kterým předává hodnoty a plnícím konkrétní úkony, který je například v Linuxovém BASHi 🙂

Dochy

„PHP – to je prostředek jak do HTML zdrojového textu vložit dynamické prvky – a zda už se dá mluvit o nějakém programu (na straně serveru a mů)“

ehm… předčasné odeslání…
… a může být i docela pokročilý a složitý…

Roman71

Inu, to se stává.. Taky teď koukám na to, že „vytvářející“ a „plnící“ mělo být bez „m“ na konci :D

Tady platí jedno pravidlo, které tu a tam podcením:
„Důkladně po sobě zkontroluj, co jsi napsal, abys nějaké slovo.“

..a je to! 🙂