Frontinus

Jaký programovací jazyk dopřát manželce?

Já jsem poměrně stará struktura (základní kurz jsem utrpěl v Pascalu a jednočipy jsem programoval v assembleru), v zásadě umím FORTRAN a C, pro pracovní věci používám MATLAB a R. Teď ale přišla manželka, že by se ráda naučila programovat (ano, jsme excentrici). Jaký je vhodný startovací jazyk dnes, zejména když lze předpokládat, že její výstupy budou spíše terminálové srandičky, případně jednodušší simulace. Python nebo Java? Nebo je lépe se vybodnout na programování nižší úrovně a má začít v něčem vyšším, např. v MATLABu nebo v Julii?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jé, FORTRAN, tak ty budeš pamětník!
V tvé situaci bych se řídil rčením: „Chceš něco napsat? Fajn, tak to napiš v Céčku!“ Už jen proto, že když s ním máš zkušenost, snadno můžeš poradit/objasnit případné zádrhele. :)

Další odpovědi
anonym

Zmínil jsi správně PYTHON, v její situaci bych rozhodně doporučil právě ten. Už proto že je navržen pro velmi intuitivní srozumitelnost, pro svou vysokoúrovňovost, skutečnost že nemusí být nutně kompilován ale pohodlně jej lze jen interpretovat a pokud v tom bude dobrá nic ji nebrání v pythoonu psát i aplikace které přesáhnou rámec příkazové řádky a zasáhnout do grafického uživatelského rozhranní, viz https://likege­eks.com/python-gui-examples-tkinter-tutorial/ … veké pozitivum je v multiplatfor­mnosti, takovéto python aplikace lze spustit skutečně na čemkoliv.

Kolem pythonu se na internetu pohybuje obrovská komunita, je tedy velmi jednoduché dostat se k téměř libovolné informaci či radě při řešení konkrétních problémů.

kelley

Za mě Python – viz třeba https://pyladi­es.cz/ .
Rokio – html není programovací jazyk.

Rokio

Já bych doporučil HTML. Jednodušší programovací jazyk neznám.

anonym

na jazyk C bych se na jejím místě už skutečně vybodl. Jazyk ve kterém musíte řešit ukazatele kvůli primitivní práci s polem či řetězcem opravdu nelze nazvat komfortní, dnes je skutečně už vhodná poněkud vyšší úroveň abstrakce. Jinak se při vývoji budete jen donekonečna utápět v technických prkotinách, které lze v jazycích typu python řešit mnohem pohodlněji a rychleji. Samozřejmě nepředpokládám že bude programovat aplikace u kterých kriticky záleží na co nejefektivnějším využití systémových prostředků, takové aplikace se pak stejně ani neprogramují pro cpu ale spíš pro GPU (opencl, cuda, ..)

anonym

jinak manželce velmi držím palce, to chce odvahu 🙂

Frontinus

Rokio: Děkuji za názor, ale HTML je značkovací jazyk, nikoliv programovací jazyk.

Rokio

Frontinus: Omlouvám se. Nevěděl jsem to.

anonym

pokud si chtěl doporučit programovací jazyk který pohání webové aplikace možná jsi měl na mysli JavaScript, Dart nebo TypeScript … to jsou jazyky které výše zmíněné dokumenty v HaTMatiLce rozpohybují do podoby interaktivní aplikace či hry 🙂

anonym

Vůbec to není blbá připomínka, webový vývoj má stále větší důležitost. Pokud se dnes vytváří nějaký třeba informační systém, takřka vždy má webové rozhranní, prostě proto že je to praktické a multiplatformní, často pak ani není třeba řešit problémy s kompatibilitou napříč platformami protože takový webový klient běží prostě kdekoliv. Poslední dobou webový vývoj zasahuje i do vývoje mobilních aplikací vznikají tzv PWA (progressive web apps) které vypadají jako běžné mobilní aplikace (lze je instalovat na plochu, umí fungovat v offline režimu, umí vyhazovat notifikace se zprávami, umí monitorovat senzory jako kompas, gyro, gps, atd… a přitom jsou to uvnitř jen malé weby) toto má velkou budoucnost.