Dan007

Jaký program na sjednocení úrovně hlasitosti zvuku?

Mám zvukově namluvené různé kapitoly knihy a potřeboval bych je co se týče úrovně hlasitosti všechny sladit. Když to dělám ručně po jedné, tak to nikdy neudělám přesně stejně. Existuje nějaký program, který ty všechny nahrávky sloučí do jedné a zvládne je všechny dát stejně nahlas? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
orestez

Nejprve je sloučím do jednoho tracku (+ střih) v audacity. Exportuji do wav. V Samplitude SE pak dělám dynamiku. Označím zkušebně jen malou část obsahující tišší a hlasité pasáže. Z pluginu dynamiky k vyrovnání hlasitosti používám Compressor max. a hodnotu posunu na –20 až –30 bB. Porovnám okem křivku, jestli se srovnala podle mého. Edituji tuto zkoušku zpět a aplikuji na celý čas.

Jestli jsou v nahrávce slyšet okolní zvuky, dech, auta pod okny, ptáci, k omezení a odstranění nechtěných ruchů slouží Gate. To je taky funkce v dynamickém procesoru. Gate by mělo být použito dříve než Compress max.

Všiml si někdo, kde jsem uvedl napůl nesprávný postup?

Ze začátku. Když jsem radil nejprve spojit všechny treky s ruznou hlasitostí ve střihovém programu audacity. Nejlepší je používat dynamický procesor pro každou nahrávku zvlášť. Protože tazatel uvádí, že každá nahrávka je v jiné hlasitosti. Proto bude lepší pro každý track použít jiné hodnoty. A pak je spojit, nebo je }onechat a očíslovat … 01– tak pravil…mp3, 02– …

Ono ten původní postup taky jde, jen se při aplikování dynamiky musí označit myšítkem začátek až konec každé části. Dalo by se říct, že je to jedno.

Nevím, zda jsem uvedl, že sjednotit hlasitosti všech treků lze jen v audacity (který má jen málo funkčních a s absencí grafického průběhu VSTi) a to přepnutím funkce tlačítka myši v nástrojové liště na úpravu hl. Myslím, že se jmenuje Obálka. Označí se bílou tečkou, či více tečkami a různé části křivky se táhnou buď dolů nebo nahoru.
Ono lidské ucho je nedokonalé, vždy je lepší vidět a porovnat a pak slyšet.

Další odpovědi
Kepler

Doporučuji projít si odpovědi z https://www.po­radte.cz/poci­tace-a-prislusenstvi/17877-srovnani-hlasitosti.html

elkon

Pokud máš nahrávky v mp3, používám osvědčenou aplikaci Mp3Gain. Vždy, když dávám dohromady nahrávky na flešku do auta, nebo pro CD, tak ji použiju. Hlasitost je pak stejná. Všechny potřebné skladby dám do jedné složky a pak otevřu v aplikaci. Dám zkontrolovat a pak opravit. Předem můžeš nastavit úroveň hlasitosti. Nemusíš nic slučovat, pouze dát do stejné složky. Když pak např. vypálím CD je hlasitost u všech skladeb stejná.

orestez

Elkon, touto funkcí disponuje Windows Media player ve vypalování CD.