Jiří Bohumil

Jaký přístup zaujímají k „šetření vodou“-potažmo k „šetření životního prostředí“ provozovatelé kanalizací?

V dnešní době poměrně hodně diskutovaná otázka je šetření vodou (šetření životního prostředí), pomocí zachytávání dešťové vody a jejího používání na mytí, praní, splachování WC a podobně.
Dle mne jde sice o diskutabilní problém, neboť ve vztahu k životnímu prostředí tuto vodu vlastně „odebíráme“ z přirozeného přírodního oběhu, ale o to mi nejde.
Jde mi o to, že při fakturaci za vodu, platíme, pokud jsme rovněž napojení na kanalizaci, rovněž „stočné“, jež je placeno na základě odebrané vody (dle vodoměru). V případě že používáme tu diskutovanou „dešťovku“, pouštíme vlastně do „stočného“ neevidované množství další odpadní vody. Jde prakticky o totéž, jako když používáme alternativně jiný zdroj vody (studnu, potok). V těchto případech se provozovatelé kanalizací tomuto brání a vzhledem k tomu, že jsou současně provozovateli i vodovodní sítě, používání těchto zdrojů zakazují. Je sice možno instalovat na vývodu kanalizace sice samostatné měření, ale je to složitější a poměrně drahé. Co si o tom myslíte?

Nejlepší odpověď
gecco

Směšuješ dva rozdílné (nesměsitelné) přístupy…

  1. ohled na životní prostředí
  2. prodávanou spotřebu přírodního prostředí

___
Ad A – vede ke snižování spotřeby (co ´nesežeru´ já, může sežrat jinej) – není to úplně ideální, ale zdá se to být rozumným *)
Ad B – čím vyšší máš spotřebu, tím lépe jsi ´hodnocen´ (slevy, úlevy na daních…) – ale to, co potřebuješ, už jinej spotřebovat nemůže
___
_____________­_______________
*) evoluce – co nesežeru já, sežere můj potenciální nepřítel – a tak se posílí…
No, raději to sežeru…
😉

Další odpovědi
Kepler

Podle mého názoru je ve většině případů vodné i stočné účtované dohromady podle vodoměru na přípojce z řadu pitné vody. Nedovedu si představit jakýkoliv vodoměr na potrubí do kanalizace, když uvážím co všechno v hajzlíku končí. Kdo využívá třeba na splachování a zalévání zahrádky dešťovku nebo vlastní studnu, může na tom jenom ušetřit a je to tak pro uživatele motivující. Jiná je situace u těch, kteří mají jenom svůj zdroj, nebo nejsou připojeni na kanalizaci, případně obojí. Ale i v tomto případě je taková voda něco stojí a vyvážení septiku taky. VaK samozřejmě mají zájem na spotřebě jejich pitné vody, protože je to asi jediný příjem, který je živí.

Drap

Všude to tak neni. V některých lokalitách se platí stočné i ldyž voda se neodebírá. Většinou se dělá potom výpočet ze zastavěné plochy a pevných ploch.Zatím to neni v tak velkém rozsahu, ale využívá se to.

annas

Vložila jsem otázku, sice je jiná, ale také souvisí s vodou.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/splachovani-pitnou-vodou-je-barbarstvi-neni-pozde-bojovat-o-pitnou-vodu-tim-ze-se-na-splachovani-pouzije-destovka

Jiří Bohumil

annas- i Tvá otázka mne k mé otázce částečně motivovala, čet jsem ji. Ale vše je asi trochu složitější.