Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Jaký přístup zaujímají k „šetření vodou“-potažmo k „šetření životního prostředí“ provozovatelé kanalizací?

V dnešní době poměrně hodně diskutovaná otázka je šetření vodou (šetření životního prostředí), pomocí zachytávání dešťové vody a jejího používání na mytí, praní, splachování WC a podobně.
Dle mne jde sice o diskutabilní problém, neboť ve vztahu k životnímu prostředí tuto vodu vlastně „odebíráme“ z přirozeného přírodního oběhu, ale o to mi nejde.
Jde mi o to, že při fakturaci za vodu, platíme, pokud jsme rovněž napojení na kanalizaci, rovněž „stočné“, jež je placeno na základě odebrané vody (dle vodoměru). V případě že používáme tu diskutovanou „dešťovku“, pouštíme vlastně do „stočného“ neevidované množství další odpadní vody. Jde prakticky o totéž, jako když používáme alternativně jiný zdroj vody (studnu, potok). V těchto případech se provozovatelé kanalizací tomuto brání a vzhledem k tomu, že jsou současně provozovateli i vodovodní sítě, používání těchto zdrojů zakazují. Je sice možno instalovat na vývodu kanalizace sice samostatné měření, ale je to složitější a poměrně drahé. Co si o tom myslíte?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gecco, Kepler před 2579 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Směšuješ dva rozdílné (nesměsitelné) přístupy…

  1. ohled na životní prostředí
  2. prodávanou spotřebu přírodního prostředí

___
Ad A – vede ke snižování spotřeby (co ´nesežeru´ já, může sežrat jinej) – není to úplně ideální, ale zdá se to být rozumným *)
Ad B – čím vyšší máš spotřebu, tím lépe jsi ´hodnocen´ (slevy, úlevy na daních…) – ale to, co potřebuješ, už jinej spotřebovat nemůže
___
_____________­_______________
*) evoluce – co nesežeru já, sežere můj potenciální nepřítel – a tak se posílí…
No, raději to sežeru…
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Podle mého názoru je ve většině případů vodné i stočné účtované dohromady podle vodoměru na přípojce z řadu pitné vody. Nedovedu si představit jakýkoliv vodoměr na potrubí do kanalizace, když uvážím co všechno v hajzlíku končí. Kdo využívá třeba na splachování a zalévání zahrádky dešťovku nebo vlastní studnu, může na tom jenom ušetřit a je to tak pro uživatele motivující. Jiná je situace u těch, kteří mají jenom svůj zdroj, nebo nejsou připojeni na kanalizaci, případně obojí. Ale i v tomto případě je taková voda něco stojí a vyvážení septiku taky. VaK samozřejmě mají zájem na spotřebě jejich pitné vody, protože je to asi jediný příjem, který je živí.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Všude to tak neni. V některých lokalitách se platí stočné i ldyž voda se neodebírá. Většinou se dělá potom výpočet ze zastavěné plochy a pevných ploch.Zatím to neni v tak velkém rozsahu, ale využívá se to.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Vložila jsem otázku, sice je jiná, ale také souvisí s vodou.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/splachovani-pitnou-vodou-je-barbarstvi-neni-pozde-bojovat-o-pitnou-vodu-tim-ze-se-na-splachovani-pouzije-destovka

před 2579 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

annas- i Tvá otázka mne k mé otázce částečně motivovala, čet jsem ji. Ale vše je asi trochu složitější.

před 2579 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí