Goodmanprg

Jaký odpor mají standardní dráty používané pro vedení elektrického proudu?

Jaký odpor mají standardní dráty používané pro vedení elektrického proudu? Myslím dráty s menším napětím (elektrické ohradníky pro zvířata) i větším napětím (přenosová soustava).

Nejlepší odpověď
Edison

Proto se používá hdnota „měrný odpor“. Ta říká, jaký odpor má určitý tvar určitého materiálu. Typicky 1m vodiče o průřezu 1mm2. A to podle materiálu. Najít se to dá v chemických a fyzikálních tabulkách.

Pak u výrobců a prodejců vodičů najdeš tabulky jejich produktů, kde se dozvíš přímo odpor nějakého konkrétního vodiče typicky na 100m. Týká se i odporových vodičů pro výrobu rezistorů, tepelných vodičů pro výrobu topidel a podobně.
Další parametr, který v katalogách najdeš je proudová a tepelná zatížitelnost takových vodičů.

Měrný odpor se vždy uvádí pro teplotu 20st.C a k tomu ještě teplotní koeficient, který vyjadřuje závislost odporu na teplotě.

Další odpovědi
mosoj

Konkrétně ti to nikdo neřekne. Nejdříve musíš vědět z jakého materiálu jsou, jaký mají průřez a jakou délku.
Nejčastěji jsou z hliníku či mědi, ze stříbra a zlata těžko. Pak si najdi specifický (měrný) odpor a vypočti si to.

V přenosové soustavě se používá hliník se železným jádrem kvůli pevnosti.
http://oenerge­tice.cz/elektri­na/vodice-venkovnich-elektrickych-vedeni/

Jiří Bohumil

Doplňuji předchozí rádce o tu tabulku měrných vodivostí různých materiálů vodičů. Z nich si to to už vypočítat není problém. Vycházíš z průřezu a délky vodiče.
Ty elektrické ohradníky jsou z běžného železného (měkkého ocelového) drátu.
Běžné elektrické instalace v objektech a průmyslu se provádí z měděných vodičů, dříve se i v těchto instalacích ještě používaly i hliníkové vodiče.
Silové kabely hlavních rozvodů, sítí nn, jsou z měděných, nebo hliníkových vodičů.
U přenosové soustavy (vrchní venkovní vedení nn, vn, vvn) je to složitější (viz odpověď mosoje), vzhledem ke kombinaci dvou materiálů (AlFe).
Měrné vodivosti různých materiálů vodičů:
http://www.con­verter.cz/tabul­ky/merny-odpor.htm