Kepler

Jaký/který největší technický „zázrak“ vč. elektroniky si pamatujete z dob reálného socialismu?

Nejlepší odpověď
Emefej

Kotoučový magnetofon Tesla Uran, byl na baterie a když jsem ho vzal ven, byl jsem králem náměstí Bratří Synků a všech přilehlých nuselských ulic.

Další odpovědi
dubraro

Předpokládám že myslíš takový, který pocházel ze socialistických zemí, ne nějaké pozlátko prohnilého imperialismu 🙂
Kosmický let Vladimíra Remka. Můžete si o tom myslet co chcete, ale skutečně jsme byli třetí země na světě, která měla svého člověka v kosmu.
Družice Magion.
Pasivní radar Tamara.
Akrobatické letadlo Zlín.
Tatra 603
Fotoaparát Mikroma.
Gramofon Tesla MC 600Q.
Útočná puška SA 58.
Samopal Škorpion.
To jsou všechno věci, které ve své době byly technická špička celosvětově.

Dochy

hra „jen počkej“

PC 😉 PMD85.2

příspěvky kolegů mi připomněly další skvosty
BT 100 – dvoujehličková tiskárna 😉 (jedna jehlička pro tisk zprava doleva a druhá pro tisk zleva doprava)
SP210/SP210T – kazetový datarecordér pro počítače, ev s vestavěnou BT 100 😉
SM260 – kazetový magnetofon – tentokrát bez ironie, ten byl podle mně dost dobrý (SP210T z něj byl myslím odvozen ale pro použití jako datarecordér to byla šílená bedna)

autacek

Sinclair ZX Spectrum, považuji to za top, krom Fiatu Uno, co se tady dalo v té době sehnat, pravda, ze západu. A málem bych zapomněl na Simson S51 Enduro, z DDR.

Kelt

Pamatuji na magnetofon Sonet Duo který měl spolužák, potom kazeťák, ale nevím označení, dále pionýr atd.

Messerschmit

Dochy hra „Jen počkej“ se jmenovala Elektronika 24 pokud myslíš „handheld“ jinak revoluce socializmu byl asi Commodore 64

hapiky

Doplním ještě Echolana. (pro muzikanty a studia) Ze začátku byla nejlepší na světě. Také první české kytary Jolana Alexanra. Měl ji i Harison z Beatles.
http://www.jo­lana.info/petr_ma­recek.html

Dochy

Messerschmit: Jo to bude ono.
C64 ale těžko přisoudíš socialismu. Jo byl dobrej, sám jej ještě mám, ale dovoz ze „západu“. Hmm OK, dotaz je o „dobách socialismu“ ne o „úspěších“ socialismu, takže je asi i tvá odpověď správná 😉

Kepler

kelt: Sonet Duo je opravdu muzeální kousek, snad už ze 60. let. Byl v pixle ze smaltovaného plechu, vysoký a zřejmě bez polovodičové techniky, jen na lampy (elektronky). Dal se na něm ohřát čaj a bylo těžké jako kráva 🙂

hapiky

Sonet Duo byl skvělý výrobek-nezmar. Pozdější magnetofony byly již často poruchové, kromě B43. Ten pokud vím byl jediný co uměl nahrávat na 19. rychlost.

dubraro

Bočnice byly z překližky, horní kryt plech, dolní plast.