hanicka.k.cb

Jaký názor máte na vegetariány a vegany?

Co si myslíte o vegetariánech a veganech? Jsou to hlupáci, kteří v naší společnosti nemají místo, dělají to kvůli „módě“ nebo jsou to „lepší lidé“? Jaké s nimi máte zkušenosti a znáte někoho, kdo žije tímto způsobem života?
Doplňuji:
doplňuji cca po 5 přečtených odpovědích:

  1. Já vegetariánem jsem
  2. pro quentos: v čem si myslíš, že je „masožrouctví“ neboli pojídání rostliné stravy a živočišné (neboli mrtvých těl živočichů) takzvaně přirozené?
  1. Opravdu myslíš, že tvé tělo je uzpůsobeno k pojídání masité stravy? Dovol, abych tě vyvedla z omylu.

trávicí systém:
masožravci a všežravci- 3X až 6X delší střevo než trup
býložravci- 7X až 13X delší střevo než trup
lidé- 7X až 13X delší střevo než trup = býložravci

sliny:
člověk – vyskytuje se v nich enzym, který je JEN u býložravých tvorů

čelisti:
pohyb čelistí u člověka je jak do stran, tak nahoru a dolů, což odpovídá pohybu čelistí býložravců. Všežravci a masožravci pohybují čelistmi jen nahoru a dolů-nežvýkají kořist, jen trhají a polikají

pokud chceš další důkazy o tom, že lidské tělo je stvořeno pro býložravé stravování, klikni na video na youtube a poslechni si, budeš se divit!
http://www.you­tube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M

Jinak díky všem za komentáře, koukněte na video prosím. Díky.

Nejlepší odpověď
anonym

Můj manžel je vegan více než dvacet let. Jako dítě nerad maso, trpěl různými alergiemi a zjistilo se, že má alergii na mléčnou a „hovězí“ bílkovinu a od tohoto zjištění byl jen krok od vegetariána k veganovi. Já se naučila vařit, nakupovat a hlavně číst složení potravinových výrobků tak abych mohla při přípravě jídla vyhovět nám oběma. Já si prostě dám čočku s vejcem nebo uzeným a on jen čočku. Nechápu, proč se tím někdo zabývá, jeho názor na výživu nikomu neubližuje ani neohrožuje, pokládám to za čistě jeho věc.
Doplňuji:
Doplnění otázky mi nepřijde zrovna fér. To je právě to, co nechápu. Lidi, co nejí maso (a vůbec lidi) by měli být mírumilovní, neagresivní a tolerantní (viz. můj manžel) . Právě tenhle (doplnění otázky) téměř militantní přístup k jinému jídlu- jiným konzumentům, nesnáším. Je mi jedno, kam melu čelistmi, na video koukat nebudu a mojí délku střev si nechám tak jak je. Já se bez kvalitního argentinského stejku a vínka neobejdu, manžel si v restauraci objedná „nějakou trávu“ a je nám fajn. Vegetariáni mezi nás nepouštíme, my si chcem užít, co nám chutná a nepotřebujeme k tomu poslouchat nějaké názory.

Další odpovědi
hanulka11

Myslím, že každý by si měl žít podle svého – nikoho neodsuzuji ,ani mne nikdo nepohoršuje.

Bedy

Je to rozhodnutí lidí, osobně si myslím, že je to nepřirozené, ale nikomu tím neškodí. Mě nevadí.
Bohužel řada lidí musí být vegetariány nedobrovolně – například ti kdo trpí dnou – královskou nemocí ☹

iceT

To je totéž,jako by ses zeptala vegana či vegetariána,co si myslí o „všechnožroutech“­.Je jejich volba,jak se rozhodli se stravovat,pokud jim to takhle vyhovuje.Nikoho neomezují,nikomu to neškodí
Doplňuji:
Myslím si,že naši praprapředci by na kořínkách,bobulkách a rostlinkách asi dlouho nepřežili,hlavně v zimě,protože kdyby jo,tak by asi nelovili mamuty a jim podobná masitá zvířátka.Maso bylo potřeba,aby muži byli silní,jak v lovu tak v boji,a ne jako mátohy.
Ptala ses ale na názor,většina ti odpověděla podle svého-svoje stravování si nechej pro sebe a nevnucuj ho všežravcům,o tom to celé je-o toleranci.My ti taky nebudeme vymlouvat,že veganství a vegetaránství je miliónové.

quentos

Je to nepřirozené, člověk je „od přirození“ všežravec. Ať si dělají, co chtějí – když si chtějí ničit zdraví, je to jejich věc a není to důvod, abych je za to odsuzoval; pokud mi svůj styl „života“ nevnucují.
Znám jednu bývalou vegetariánku. „Já nežeru maso,“ prohlašovala ještě cca před pěti lety. Pak si prý „tělo řeklo“ a dodnes si „žraní masa“ náležitě užívá. Zaplaťpámbu na to přišla ještě včas (zhruba ve dvaceti).
Doplňuji:
ani to snad nedělají kvůli módě – většinou argumentují tím, že nemají „to srdce zabíjet“ či jíst někoho, „kdo byl zabit“. To je jejich kaše – brzy přijsou na to, že daleko horší následky má „finanční predátorství“, které ale už na rozdíl od potravního nepřirozené je.

venkovan

Jsme všežravci a dokonce určitá část lidí je zcela závislá na mase – za celý život nemá skoro kousek rostlinné stravy.
Většina lidoopů loví zvířata, pojídá mršiny – potřebují bílkoviny živočišného původu.
Vegetariánství – přirozené je možné jen v tropických oblastech, vyjímečně v subtropech. V mírném pásmu by vegetariáni nepřežili – nelze skladovat bez techniky rostlinné potraviny půl roku. To umíme až od dob kdy jsme se naučili stavět sýpky.
Rozvoj civilizace a počet lidí začal stoupat až když se lidi naučili pěstovat obilniny a chovat zvířata pro práci a stravu.
NaTrávicí systém nic neznamená – záleží na enzymech a dalších látkách, které potravu rozkládají. A na rychlosti vyprazdňování. Takže délkou střeva třeba člověk lépe využije rozmělněnou stravu, tedy i maso.
Maso jsou důležitou bílkovinou pro rozvoj mozku. Podívej se na šelmy a býložravce. kdo z nich vykazuje větší inteligenční dovednosti při získávání ppotravy.
Ve většině případů, šelmy mají větší schopnost navíc člověk je určitá vyjímka – jediný savec co umí chodit jen po zadních. A tak dále. Nelze srovnávat to co má dnes člověk k dispozici

Matthew

Nikomu to neberu, je to vyloženě jeho volba :) Někdo se stane vegetariánem/ve­ganem až v pozdějším věku, někdo už je tak vychováván třeba přes rodiče od malička. Podle mě je ale zásadní, že alespoň v dospívání je maso dost důležitá potravina, a to i mléko pro výživu kostí atd. atd. :) A taky dokud se nesnaží mi to někdo podsouvat, tak je mi to jedno :) PS: Když jsem dělal v restauraci a měli jsme připravovat jídlo pro 30 veganů, to vám byl lidi nářez :)

Damiana

Mám ráda maso, ale mám ráda vegetariánské i veganské pokrmy. Jsem gurmet a chci si pochutnat. Jestli někdo ke svému stravování přistupuje jako k módě nebo ho má za problém – obvykle není něco v pořádku v jeho mysli (viz. potíže a poruchy příjmu potravy). Jídlo je nezbytnost, ale má být i radost, požitek a svým způsobem i společenská událost. Co ale komu chutná – to je jeho osobní zájem. Možností je hodně, chutí také a apetit má každý jiný. Jen jedno mi vadí – jedni i druzí, které ostatní přesvědčují nebo rovnou odsuzují za to, co jí a co jim chutná. Jsou to takoví kulinářští pánbíčkáři – a na ty já jsem dost alergická.
Měla jsem kdysi velice nevyrovnanou, problematickou a hlavně nesnesitelnou kolegyni, která kdekoho šíleně se svým přesvědčením opruzovala. Doslova fízlovala po firemní lednici, lustrovala svačiny ostatních a jít s ní na oběd zkusil jen jednou a naposledy nový publicista. Kdekomu udělovala přednášky o tom, jak zlé a primitivní je jíst maso. Jak jsme chodící kafilérie, řeznictví jsou pitevny a márnice…Její přoblém byl prostý – sexuální frustrace. Jenže, kdo by měl (jakýkoli) zájem o šílenou megeru, která si s ním romanticky neopeče ani buřta u táboráku? Nakonec skončila hospitalizována na psychiatrii s těžkou bulimií. Pak už jsem o ní nikdy neslyšela…
Takže… Ať si každý jí co chce, ale nenutí a nezakazuje mi to, co chutná mě.
Já také vegetariána nenutím do hovězího tataráku. Když navíc vím, že maso nejí, hostovi bez problému připravím vynikající tatarák z lilku.
Pak je tu ještě aspekt zdravotní, ale to je jiná věc. Lidí, kteří by si s chutí dali šťavnatý řízek, ale nemůžou, těch je mi dost líto…
Já třeba vůbec nepiji alkohol, protože mi vadí jeho účinek. Nesnáším být „oblblá“, nemám ráda lidi pod vlivem… nikoho ale nenabádám se vztyčeným ukazováčkem k tomu, aby si nedal ani jedno pivo.

Jikra

Já nikoho takového naštěstí neznám tak že ani na ně nemám žádný názor. Ať si každý dlabe to na co má chuť a co mu zdraví dovolí. Každý svého štěstí (nebo si dosaď co chceš) strůjce. Si myslím z pohledu všežravce že to asi nebude moc veselý život.

ginze

Je to jejich věc. Respektuji je a oni by měli zase respektovat lidi, kteří nežijí tímto stylem života (párkrát jsem četla, jak někteří vegetariáni psali, že lidé jedící maso jsou nechutní atd. a to se mi taky moc nelíbí).

huxa

proti vegetariánům nic nemám, ale „vegetariáni“ jako ty mě vážně dokážou pěkně nas*at… ty se srovnáváš se zvířetem? proč? když zabiju křečka a následně nějaké děcko, budeš reagovat stejně? pochybuju…
ty si nejspíš myslíš, že je to kúl a říkáš si, jak ty zvířátka trpí…
vás bych poslal do prčic, ať si jdete žrat kamení a nese*ete sem tyto věci, které jsi doplnila. Víš, že taková kráva je všežravec? a přitom vykazuje ty věci, které jsi výjmenovala pro býložravce? Ona žere býlí, které se následně v jejim žaludku natráví, jde do druhého žaludku, zde jsou větší bakterie, které sežerou to býlí a tyto bakterie následně kráva pošle do dalších žaludků, kde je ztráví a žije jen díky nim, potřebuje dodávat do sebe nějak bílkoviny! tak jako i my! ty snad máš více žaludků, kde si pěstuješ bakterie? pochybuju…

Asi do 12 let jsem nemohl maso ani pozřít, jednou jsem měl trochu pangasiuse, následně mi bylo celý víkend špatně a měl jsem horečku, dnes už zvládnu sníst v pohodě většinu masa, kuře si většinou vychutnávám, ostatní si musím hodně přikořenit, abych snědl třeba šlachu. Proti rozumným vegetariánům, kteří to nikomu necpou nemám absolutně nic. Ale ty, kteří cpou maso ostatním, přestože už dostali odpověď, že jsou vegetariány, bych taky poslal za tebou ;)

Klára K.

Já vegetariánka jsem, ale neodsuzuji lidi, co nejsou.
Můj názor není ten, že maso se jíst nemá – masožravá zvířata by musela zemřít. Veget. jsem proto, že mi připadá, že lidé ‚vyměkli‘ a tím nemyslím to, že je špatné nebo nepřirozené bát se horroru. Ale masožravá a všežravá zvířata si také musí ulovit potravu sami, takže můj názor je ten, že pokud lidé chtějí maso, mají si ho sami ulovit, nebo aspoň dát tomu zvířeti šanci přežít. Když např. masožravec honí večeři, večeře může být buď pomalá (=večeře umře) nebo rychlá a chytrá (=večeře přežije a masožravec má smůlu). Pokud se třeba taková kráva narodí už ve chlévech na jatkách, nemá žádnou šanci, žádnou naději přežít. Mnoho lidí např. na vánoce nechtějí zabíjet kapra, dávají tím najevo, že jsou jaksi ‚citliví‘. Pokud se ovšem u večeře kaprem ládují a pochutnávají si na něm, dávají tím najevo, že jsou pokrytečtí.
Jak napsala Bohemica:
Pro své domácí miláčky nakupují první-poslední, ale co se děje za humny měst je mnohdy nezajímá nebo nechtějí vidět. Všeobecně mají rádi zvířata a přírodu, nedělní vepřová pečeně jim chutná, ale nechtějí vědět v jakých podmínkách jsou hospodářská zvířata chována a porážena.

beer

Je to PŘEDEVŠÍM jakási móda, podporovaná různými pavědeckými názory bez ostatních seriozních vývojových souvislostí jejichž vzorek nám ukázalas.
Člověk je skutečně všežravec, viz odbornou literaturu atd. Nesmíš všemu, na netu pak zejména, slepě věřit a hlavně sama přemýšlet!
Nikdo ti v tom nebrání, jez co uznáš za vhodné, ale nikomu to nevnucuj.

Michálek1245

Nevadí mi do té doby, dokud mi to nějak nevnucují. A je mi vlastně jedno, kdo co jí. Je to jejich problém. Ale jak říkám, nemám rád to, když si chci dát steak a dostanu místo něj přednášku, kolik ta kráva vyprodukovala emisí. Přitom zrovna my se ženou jsme ten typ lidí, co ekologii řeší fakt dost. Moje paní nosí třeba výhradně bio šaty od www.happynatu­re.cz/damske-saty :)

anonym

Hele- hanicka.k.cb. také jsem někde nedávno četla, že lidský mozek potřebuje ke svému zdárnému vývoji živočišné protejny a kdo nejí maso, bude mít blbé děti. Je to blud?

hanicka.k.cb

Hele, omlouvám se za tenhle pitomej dotaz a to všem. Moje ségra si holt zase hrála na chytrou :P Nejde celá tadle otázka nějak vymazat? Fakt se všem omlouvám.....ségry blbý dotazy už se tu snad znova neobjeví.